Które części Gniezna doczekały się niezbyt chlubnej „sławy”? Gdzie rządzili ekersztejerzy? Jaka banda grasowała w śródmieściu? Przy jakiej ulicy znajdowała się instytucja, w której notorycznie interweniowali policjanci?
Te wszystkie pytania znajdą swoją odpowiedź podczas spotkania „Mroczne fyrtle Gniezna”, w czasie którego poszukamy prawdy w mitach krążących wokół niektórych części miasta okresu międzywojennego.
To miejsca, które wielu nawet dziś uważa za niebezpieczne, choć… raczej nie ma ku temu podstaw. Po innych nie ma już śladu zarówno w ogólnie rozumianej przestrzeni, jak i w ludzkiej pamięci. A jednak źródła pisane przypominają, że tu czy tam dawniej lepiej nie było się zapuszczać po zmroku, a niekiedy nawet i w dzień.
Banda „Finy”, eki z Kcyńskiej, pawilon na Szpitalnej – to tylko niewielki wycinek zapomnianej historii, z którą kiedyś obcowali gnieźnianie.
Te wszystkie historie przybliży regionalista Rafał Wichniewicz, autor książki “Mroczne Gniezno”. Spotkanie pod równie tajemniczym tytułem „Mroczne fyrtle Gniezna” odbędzie się w piątek 5 maja 2023 roku o godzinie 17 w Czytelni Biblioteki Głównej, ul. Mieszka I 16.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.