|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Trzynaście miejsc na mapie atrakcji gnieźnieńskiej Nocy Muzeów

Nadchodzi kolejna edycja Nocy Muzeów, podczas której dla gnieźnian swoje podwoje w nietypowych porach otworzą różne instytucje, a nawet firmy chcące zaprezentować swoje dzieła sztuki użytkowej – i nie tylko.

W tym roku Noc Muzeów to trzynaście wyjątkowych miejsc, które będą czekać na zwiedzających. Wydarzenie w Gnieźnie odbywać się będzie w sobotę 13 maja w godzinach od 15 do 23. Między poszczególnymi lokacjami zwiedzających będą przewozić bezpłatnie specjalne autobusy MPK. Poniżej program wydarzeń:

 • Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, 15.00-23.00 ul. Kostrzewskiego 1
  Zwiedzanie wystaw z przewodnikami
  Muzeum – znane przede wszystkim z popularyzacji historii i kultury wczesnego średniowiecza w Polsce – zaprasza do zwiedzania wystaw w towarzystwie muzealnych przewodników. W tym roku program wystaw stałych wzbogacają dwie ekspozycje czasowe „Piast surwiwal. Człowiek i las 1000 lat temu” oraz „Wielolecie Muzeum”. Muzealnicy zaproszą również do swoich magazynów z zabytkami by opowiedzieć o tym, w jaki sposób na co dzień się nimi opiekują. Podczas Nocy Muzeów będzie kręcony teledysk do nowej piosenki o tym, że Muzeum jest otwarte na wszystkich, bo każdego gościmy z równą troską i opieką.
 • Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, 19.00-23.00 ul. Kolegiaty 2
  Muzeum zaprasza do samodzielnego zwiedzania swoich wystaw, na których można zobaczyć najcenniejsze i unikatowe zabytki sakralnej sztuki: paramenty, rzeźby sakralne, portrety trumienne, numizmaty oraz pamiątki po ostatnich prymasach Polski. Przewodnicy natomiast będą oprowadzać tylko po Katedrze Gnieźnieńskiej, a konkretnie po trzech wybranych kaplicach. Zwiedzanie będzie odbywać się w trybie ciągłym po zebraniu grupy chętnych.
 • Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, 18.00-22.00 ul. Wrzesińska 49/b/4
  Prezentowane w tym Muzeum eksponaty odnawiane są ze szczególną dbałością o zachowanie oryginalności i przywrócenie 100% sprawności. W programie Nocy Muzeów zaplanowano: zwiedzanie z przewodnikiem (od 19.00), konkurs fotograficzny, odpalanie motocykli (19.00, 19.30, 20.00, 20.30) oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek (20.00).
 • Muzeum Polskich Organów Elektronicznych, 19.00-20.00 gościnnie: ul. Kolegiaty 2 (sala konferencyjna Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej)
  To jest Muzeum, które nie ma jeszcze siedziby, ale dysponujące największym na świecie zbiorem organów elektronicznych polskiej produkcji. Zaprasza na gościnny koncert muzyki elektronicznej z udziałem najbardziej znanych gnieźnieńskich muzyków.
 • Parowozownia Gniezno, 15.00-22.00 ul. Składowa 1
  Prowadzona przez pasjonatów jedna z największych parowozowni nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Podczas Nocy Muzeów będzie możliwość zwiedzania XIX-wiecznego obiektu wraz z przewodnikiem, który będzie oprowadzał, co 2 godziny od rozpoczęcia wydarzenia (15.00, 17.00, 19.00, 21.00). Dodatkowo będzie udostępniona hala wachlarzowa, w której będzie można zobaczyć wystawę pamiątek kolejowych wraz z taborem.
 • Dom Powstańca Wielkopolskiego, 15.00-23.00 Stary Ratusz, ul. Chrobrego 40/41 (wejście od dziedzińca)
  W otoczeniu Starego Ratusza i jego wnętrzach zaplanowano dużo atrakcji, a ich motywem przewodnim będzie hasło „historia na wyciągnięcie ręki”. To między innymi Edukacyjny Piknik Militarny organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej Dragoner z Gniezna. W Domu Powstańca odbywać się będzie dwukrotny pokaz filmu dokumentalnego „Miasto Młodych Buntowników” o strajku szkolnym dzieci wrzesińskich w 1901 r. (18.00, 20.00). Dla najmłodszych przygotowano warsztat „Co czytały i w co się bawiły dzieci wrzesińskie” (od 16.00).
 • Centrum Kultury „Scena to dziwna”, 17.00-20.00 ul. Roosevelta 42
  Centrum Kultury zaprasza na warsztaty kreatywne oraz wystawę przedmiotów i czasopism, które pozwalały domowym krawcowym na tworzenie i uzupełnianie swojej i rodzinnej garderoby. W trakcie wydarzenia będzie działać Dziergające Pogotowie, a na odwiedzających będzie czekała także ekspozycja wydawnictw z wykrojami oraz poradnikami dla szyjących w domowym zaciszu.
 • Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, 15.00-17.00 Galeria BPMG, ul. Staszica 12 a
  Specjalnie na Noc Muzeów Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza na zwiedzanie wystawy „Numizmatyka w kieszeni” z przewodnikami. Warto wybrać się na tę atrakcję, ponieważ będzie to okazja spotkania się z prawdziwymi pasjonatami monet, banknotów i innych znaków pieniężnych.
 • Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski, 9.00-17.00 ul. Chrobrego 40/41
  Specjalnie na Gnieźnieńską Noc Muzeów w punkcie Informacji Turystycznej będzie można zobaczyć wystawę „Mieszczańskie kamienice XIX wieku w Gnieźnie w projektach architektów” ze zbiorów gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu. Będzie to okazja do bardziej uważnego przyjrzenia się rysunkom wybranych 15 kamienic znanych z gnieźnieńskich ulic.
 • Muzeum Ziemniaka, czyli pyra w Gnieźnie, 10.00-18.00 ul. Tumska 2
  Ta jedna z najmłodszych atrakcji turystycznych na mapie Gniezna również przyłącza się do organizacji Nocy Muzeów i zaprasza do zwiedzania. Na chętnych czeka też niespodzianka – warsztaty pod tajemniczym tytułem „Kryminalna historia pyry – nie tylko w Gnieźnie”, które odbędą się między godziną 16.00 a 17.30 (przewidywany czas warsztatu to około 1,5 godziny).
 • Stadion Miejski im. płk. Franciszka Hynka, 15.00-23.00 ul. Wrzesińska 25
  Gnieźnieńska Noc Muzeum zawita po raz pierwszy również na Stadion Miejski. Po obiekcie oprowadzać będą przewodnicy o 16.30 oraz o 19.00. Specjalną atrakcją będzie wystawa plenerowa przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie w ramach Interaktywnego Muzeum Gniezna, która przedstawi historię gnieźnieńskiego hokeja na trawie oraz wystawa poświęcona historii sportu, w obiektywie Janusza Chlasty przygotowana przez Miasto Gniezno.
 • Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”, 15.00-20.00 ul. Poznańska 15
  Jeśli ktoś nie wiedział, że przy ul. Poznańskiej 15 znajduje się Muzeum, to koniecznie musi skorzystać z tej propozycji. Tutaj można poznać dzieje gnieźnieńskiego zakładu psychiatrycznego w porządku chronologicznym od momentu jego powstania do końca XX w. Po tej niewielkiej wystawie oprowadzi przewodnik o 18.00. A między 15.00 a 17.00 będą się tu odbywać warsztaty robienia mydła.
 • Antyki Gniezno, 18.00, 19.00 ul. św. Wawrzyńca 42
  Nowość w programie tegorocznej Gnieźnieńskiej Nocy Muzeów to zwiedzanie antykwariatu. Można w nim znaleźć zaskakująco dużo obiektów, których nie powstydziłoby się żadne muzeum. Koniecznie zarezerwujcie czas i szykujcie się na spotkanie z właścicielem. Planowane są dwa oprowadzania dla grup nie większych niż 10 osób o godzinie 18.00 i 19.00.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.