|  MN  |  Zostaw komentarz

„17. Pułk Ułanów Wielkopolskich” – promocja książki

Zapraszamy na spotkanie z Pawłem Kochańskim i jego książką „17. Pułk Ułanów Wielkopolskich”. Spotkanie odbędzie się w sali na parterze Starego Ratusza.

Książka podzielona jest na dwie części. Część pierwsza przedstawia historię pułku od Powstania Wielkopolskiego, przez okres wojny z bolszewikami 1920, okres międzywojenny do 1939r. Omówiono także krótko losy oficerów i ułanów w czasie wojny i po jej zakończeniu. Wspomniano także o organizacjach i jednostkach wojskowych, które kultywują tradycje pułku.

Część druga opowiada historię pułku w formie ikonograficznej. W książce pojawiła się bowiem rekordowa – blisko 1500 – ilość zdjęć od roku 1918 do współczesności. Publikacja powstawała cztery lata, a materiały archiwalne pochodzą od ok. 140 darczyńców, w tym pięćdziesięciu instytucji, archiwów, muzeów, bibliotek oraz od prywatnych osób.

17. pułk ułanów (wcześniejszy 3. Pułk) to oddział kawalerii Armii Wielkopolskiej, którego początki związane są Powstaniem Wielkopolskim i z Gnieznem. Z rozkazu Dowództwa Głównego ppłk. Kazimierz Grudzielski powierzył Ppor. Edwardowi Grabskiemu utworzenie oddziału kawalerii w koszarach byłego 12. pułku dragonów w Gnieźnie(obecna ul. Wrzesińska). Grabski otworzył więc biuro werbunkowe 6 stycznia 1919r., a licznie napływający ochotnicy pozwolili na utworzenie w ciągu czterech dni szwadronu jazdy, który stał się zalążkiem przyszłego 3. pułku ułanów, późniejszego 17.

Paweł Kochański – poznaniak, ukończył studia historyczne na Wydziale Historycznym UAM. Tematyką kawalerii zajmuje się od 35 lat. W 2001r. współorganizował Oddział Terenowy im. 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski (obecnie jego komendant). Przez ponad 22 lata aktywnie uczestniczy w kultywowaniu tradycji 17. Pułku Ułanów. Pracownik poznańskiego oddziału IPN.

Spotkanie odbędzie się w środę 24 maja o godzinie 18 w Starym Ratuszu przy ul. Chrobrego w Gnieźnie.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.