|  MN  |  Zostaw komentarz

Dzień dziecka w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach

W niedzielę 28 maja zapraszamy do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach na „Dzień dziecka”. Motywem przewodnim tegorocznego święta jest zwyczaj chodzenia z nowym lotkiem.

Do czasów współczesnych jest on żywy w południowo – zachodniej Wielkopolsce. Szczególne miejsca na mapie Wielkopolski w podtrzymywaniu tradycji jest Bukówiec Górny. W tej wsi, każdego roku na wiosnę, dzieci przystrajają świerkową gałązkę żółtym, papierowym „księżycem” albo też „słońcem” i barwnymi wstążkami. Z tymi gałązkami dzieci odwiedzają wszystkie domy we wsi. Gospodyni zaś w podziękowaniu obdarowuje przybyszów plackiem, jajami lub drobnymi pieniędzmi. Inscenizację tego zwyczaju w naszym muzeum przedstawi Zespół Regionalny „Nowe lotko” z Bukówca Górnego – od godz. 13.00.

Wcześniej, od godz. 11.00, gościć będziemy Dziecięcą Grupę Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” z Pobiedzisk. Przedstawią nam swoją interpretację zwyczaju obchodzenia wsi ze świerkową gałązką „chodzenie z gaikiem”. Zaprezentują także zwyczaj związany z Zielonymi Świątkami: król pasterzy – pastuszka, który pierwszy zapędził zwierzęta na pastwisko przybierano w zieleń i oprowadzano po wsi.

Na scenie znajdującej się na nawsiu będzie można podziwiać talenty taneczne, wokalne i muzyczne dzieci z obu zespołów: Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” i Zespołu Regionalnego „Nowe lotko” z Bukówca Górnego.

Zapraszamy wszystkie dzieci do wykonania własnego nowego lotka! W zagrodzie z Wolicy (pierwsza po lewej stronie) z pomocą pani rękodzielniczki będziecie mogli przystroić gałązkę i odwiedzić z nią najbliższą gospodynię!

W zagrodzie z Dobrca czekać będą na was twórcy! Z ich pomocą będziecie mogli przygotować zabawkę.

Bilety: 20 zł – normalny, 10 zł – ulgowy, bezpłatny – dzieci do lat 7. Zapraszamy do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach – 28. maja 2023 roku w godz. 11.00 – 16.00

Uwaga! Ruszyła sprzedaż biletów on-line!

sklep.lednicamuzeum.pl/

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.