|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Spotkali się z autorką książek o polskim bohaterze

W miniony czwartek odbyło się spotkanie z dr Anną Mandrelą, autorką książek o rtm. Witoldzie Pileckim, bohaterze, którego postać od lat jest przypominana po dekadach wykreślenia z kart historii.

Spotkanie z publicystką było okazją do poznania nie tylko postaci rtm. Witolda Pileckiego, ale także odkrycia jego działalności nie tylko pod kątem jego działalności niepodległościowej, ale i duchowej. Osoba ta, która przez lata była kompletnie nieznana Polakom, zasługuje zdaniem autorki na wyniesienie na piedestał wartości, którymi można się kierować w życiu.

– Ponieważ nasza historia jest zakłamywana, musimy mówić o naszych bohaterach. Jednym z największych był rtm. Witold Pilecki. Niedawno obchodziliśmy 75. rocznicę jego zamordowania – był ochotnikiem do Auschwitz, później przekazywał sporo informacji o tym, jak wyglądało życie w Polsce po wojnie, jak były fałszowane wyniki wyborów i jak wielu Polaków, którzy walczyli z Niemcami byli aresztowani. Za to trafił do więzienia mokotowskiego, gdzie był brutalnie przesłuchiwany – mówiła.

W trakcie wykładu, który został zorganizowany przez Gnieźnieński Komitet Pamięci, dr Anna Mandrela opowiedziała ona o jego życiu, ze szczególnym uwzględnieniem owej duchowości, a także kontekstem samego aresztowania i polemice, jaką ona podjęła w związku z zarzutami, które po latach pojawiły się pod adresem niewinnych osób. Przy tej okazji publicystka przypomniała także postać siostry Izabeli Łuszczkiewicz, która za swoją działalność również trafiła do tego samego więzienia, co rtm. Pilecki. Również i ona brutalne oraz bezwzględne przesłuchania przepłaciła zdrowiem i zmarła wkrótce po uwolnieniu. 

Po spotkaniu była okazja okazją do zadawania pytań nurtujących uczestników wykładu, ale także zakupu książki.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.