|  MN  |  Zostaw komentarz

To już 70 lat! Tomik poetycki Krzysztofa Szymoniaka z okazji urodzin

W związku z 70. rocznicą urodzin autora książki „365 – Archeologia Pamięci”, która przypada we wtorek 20 czerwca, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz Zarząd Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich mają propozycję dla mieszkańców Gniezna, Poznania i Wielkopolski.

Tego dnia Krzysztof Szymoniak zaprasza do Czytelni Biblioteki Głównej (ul. Mieszka I 16) na godzinę 17. Będzie tam można porozmawiać z nim, uścisnąć urodzinowo dłoń Jubilata, wpisać się do jego osobistej Księgi Pamiątkowej (jednorazowego użytku). Atrakcją spotkania może okazać się specjalnie na tę okazję skomponowany przez pisarza tomik poetycki pt. „3 poematy, oda oraz inne bajki”, do nabycia tego dnia w cenie bardzo promocyjnej. Będzie to kolekcjonerska edycja limitowana – 70 egz. numerowanych i sygnowanych autografem autora, tak więc 70 lat, 70 egz., 70 stron.

Wszystkie osoby, które tego dnia zechcą spotkać się z Jubilatem i wpiszą się do jego Księgi Pamiątkowej (jednorazowego użytku), zostaną wymienione z imienia i nazwiska w ostatnim rozdziale następnej książki K. Szymoniaka, planowanej na grudzień tego roku. Książka ta jest rodzajem dziennika literackiego, prowadzonego przez minione trzy lata. Tytuł zapowiadanej publikacji – „Oraz. Paniczne zapiski emeryta”. A zatem – do zobaczenia 20 czerwca w Gnieźnie, w Czytelni przy ulicy Mieszka I!


Krzysztof Bohdan Szymoniak – urodził się w 1953 roku w Kępnie. Od roku 1969 mieszka w Gnieźnie, gdzie ukończył II LO. Współzałożyciel, wraz z Krzysztofem Kuczkowskim, gnieźnieńskiej Niezależnej Grupy Poetyckiej DRZEWO (1977-1988). Także wspólnie z Krzysztofem Kuczkowskim (późniejszym twórcą i redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Topos”) współinicjował i organizował w Gnieźnie, w latach 1978-1984, ogólnopolską imprezę młodoliteracką „Piastowskie Lato Poezji”. W ramach prowadzonego przez siebie przy MOK gnieźnieńskiego Klubu Literackiego, który powstał w połowie lat 80., skupił wokół idei warsztatowej i wydawniczej następujących twórców: Krzysztof Grzechowiak, Maciej Krzyżan, Jarosław Mikołajewicz, Sławomir Kuczkowski, Krzysztof Pelc, Jagoda Błaszczyk, Renata Góralczyk, Magdalena Wiśniewska, Arkadiusz Zakęs, Piotr Zieliński, Anna Trzaskawka, Anna Piskurz. Od połowy lat 80. zawodowo związany z Poznaniem. Był ostatnim sekretarzem redakcji poznańskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Nurt” (1986-1989) oraz założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym ogólnopolskiego dwutygodnika literackiego „Nowy Nurt” (1994-1995). Przez 15 lat związany z redakcją poznańskiego dziennika „Głos Wielkopolski” (1989-2003). Laureat poznańskiego Medalu Młodej Sztuki z roku 1988 za reportaże literackie. Absolwent filologii polskiej UAM. Poeta, prozaik, fotograf, dziennikarz, nauczyciel akademicki, redaktor antologii i książek literackich. Współpracuje, jako autor zdjęć oraz tekstów o literaturze i fotografii, z czasopismami „Zeszyty Poetyckie”, „Topos”, „Twórczość”, „Kwartalnik Fotografia”, „Migotania”, „Re/cogito”. Od 1980 roku związany z bydgoską Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego. Należy wraz z gnieźnianinem Dawidem Jungiem do poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP). W styczniu 2020 roku otrzymał srebrny medal „Za zasługi dla rozwoju twórczości fotograficznej” nadany przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast w kwietniu 2023 r. Medal Millenijny nadany przez prezydenta Miasta Gniezna.

W roku 2009 podjął współpracę z WBPiCAK w Poznaniu jako autor serii wydawniczej pn. Fotografowie Wielkopolski. Seria ta zawiera 25 publikacji, w których autor przybliżył sylwetki i poglądy żyjących fotografów z Poznania i Wielkopolski. W latach 2012-2016 Krzysztof Szymoniak opublikował trzy tomy esejów poświęconych sprawom i problemom fotografii („Fotografioły”, „Fotografioły 2” i  „Fotografioły 3”), a w roku 2016 ukazała się jego dwutomowa monografia medioznawcza „Bez przysłony”, poświęcona w całości historii i przemianom ogólnopolskiego czasopisma wydawanego przez 13 lat we Wrześni pod nazwą „Kwartalnik Fotografia”. Czarno-białe fotografie Krzysztofa Szymoniak od kilku lat trafiają na okładki książek ukazujących się w ramach Biblioteki TOPOS-u. Autor indywidualnych wystaw fotograficznych (Kępno, Wągrowiec, Gniezno, Bydgoszcz, Kalisz, Konin, Sopot) oraz uczestnik wystaw zbiorowych. Juror konkursów literackich i fotograficznych. Z okresu współpracy z gnieźnieńskim Miejskim Ośrodkiem Kultury (2007-2010) pochodzą trzy zbiory rozmów jego autorstwa, poświęcone amatorskiemu ruchowi artystycznemu Gniezna: „Rozmowy w ciemniˮ (fotografia), „Rozmowy na dwa głosyˮ (chóralistyka) i „Rozmowy przy sztaludzeˮ (plastyka). Wszystkie w opracowaniu graficznym i z okładkami autorstwa Iwony Wiśniewskiej.

Od roku 2000 – wykładowca akademicki. W Instytucie Językoznawstwa UAM uczył dziennikarstwa, twórczego pisania, wiedzy o mediach i wiedzy o fotografii oraz języka polskiego jako obcego. Posiada też publikacje naukowe w zakresie językoznawstwa, medioznawstwa i  wiedzy o fotografii. Autor tekstów otwierających albumy i katalogi wystaw fotograficznych oraz antologie poetyckie i książki literackie. Ostatnio opublikował obszerny wstęp kulturoznawczo-socjologiczny (pt. „Razem czy w pojedynkę?”) w monografii „Wielkopolskie kluby i stowarzyszenia fotograficzne na początku XXI wieku” wydanej przez WBPiCAK Poznań – 2019. W 78. numerze kwartalnika „Migotania” opublikował ważny w jego dorobku esej literaturoznawczy „Ryszard Milczewski-Bruno czytany po latach” – 2023. W roku 1994 nagrał w Neapolu, a potem opublikował w „Nowym Nurcie” jedną z ostatnich rozmów z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim. W roku 2021 nagrał, a potem opublikował w miesięczniku „Twórczość” (nr 9/2021) pierwszą po 40 latach rozmowę z poznańskim pisarzem Ryszardem Schubertem, autorem kultowych książek „Trenta Tre” i „Panna Lilianka”, które w latach 70. należały do głównych powieści nurtu prozy eksperymentalnej, wysoko cenionych przez Henryka Berezę i Leszka Bugajskiego. W związku z tą rozmową doprowadził do przyjęcia przez PIW do realizacji wydawniczej trzeciej książki poznańskiego prozaika „Świtezianka”, pisanej w latach 2017-2021. Jest autorem tekstu głównego w ostrzeszowskiej monografii kępińskiego fotografa „Antoni Bajerlein. Twórca fotografii amatorskiej w południowej Wielkopolsce w latach 1961-1991”. Na swoim koncie ma także wiele recenzji literackich i teatralnych. W pierwszych pięciu edycjach Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki wspierał Władysława Nielipińskiego jako uczestnik i autor tekstów, które trafiały do głównego katalogu tej imprezy organizowanej w cyklu dwuletnim.

Opublikowane książki literackie: „Żony poetów” – 1985, „Oszustwo” – 1987, „Czarna rzeka” – 1990, „Stado. Nasza mała metafizyka” (wspólnie z Krzysztofem Kuczkowskim) – 1995,  „Martwa natura z człowiekiem” – 2001, „Wszędzie, skąd wracałem” – 2006, „29 prac Szymona Słupnika” – 2007, „Światłoczułość” – 2009, „Pokój bez okien” – 2009, „Poemat Amerykański” – 2011, „Rodzina Jarząbków, czyli 14 opowieści na ten sam temat” – 2016, „Osmoza” – 2017, „Epizody” – 2018, „Negatywˮ – 2018, „Strach przed poezją” – 2019, „Wyjazd” – 2019, „Melanż” – 2019, „Melanż 2” – 2020, „Zapiski cieszyńskie” – 2021, „365 – Archeologia Pamięci” – 2023, „Trzy poematy, oda oraz inne bajki” – 2023.

Najnowsza jego książka poetycka „3 poematy, orda oraz inne bajki” została skomponowana na okoliczność 70 rocznicy urodzin autora oraz 45-lecia jego działalności literackiej i artystycznej. Oficjalna promocja tomiku została zaplanowana na dzień 20 czerwca w Gnieźnie, gdzie – w ramach literackiego happeningu – czytająca publiczność otrzyma możliwość zakupu w cenie promocyjnej 70 egz. książki –  numerowanej i sygnowanej autografem, jest to zatem edycja limitowana. Tak więc: 70 stron, 70 egz. na 70-lecie. Wszyscy uczestnicy happeningu, którzy wpiszą się tego dnia do Księgi Pamiątkowej autora, zostaną wymienieni z imienia i nazwiska w następnej książce Krzysztofa Szymoniaka, która ukaże się w grudniu 2023 roku pt. „Oraz. Paniczne zapiski emeryta”.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.