Odnowione wnętrze, wiele nowych przestrzeni i ponad półmilionowe dofinansowanie – rewitalizacja Miejskiego Ośrodka Kultury dobiega końca.
Prace w głównej siedzibie MOK-u przy ulicy Łubieńskiego rozpoczęły się w kwietniu 2021 roku. Projekt zakładał remont ul. Rzeźnickiej oraz prace związane z nowym wyglądem oraz funkcjonalnościami ośrodka kultury.
Remontem objęta została zarówno zabytkowa XIX-wieczna część budynku, jak i jego późniejsze fragmenty. Dzięki inwestycji użytkowy stanie się strych oraz piwnica – w której będzie mieściła się galeria, nowe sale warsztatowe czy studio nagrań. Zupełnie nowym elementem będzie ogród zimowy, a budynek stanie się dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Po kilkudziesięciu latach Miejski Ośrodek Kultury doczekał się w końcu gruntownego remontu. Udało się to dzięki pozyskanemu przez MOK dofinansowaniu unijnemu w kwocie 7 593 423,32 zł. Partnerem projektu jest Urząd Miejski w Gnieźnie. Projekt ten składa się z dwóch części – pierwszą część stanowiła rewitalizacja ulicy Rzeźnickiej, która teraz pełni funkcję deptaku artystycznego. Druga część projektu to właśnie rewitalizacja siedziby MOK mieszczącej się na ul. Łubieńskiego.
– Dzięki tej inwestycji mieszkańcy Gniezna będą mogli korzystać z infrastruktury nowo zrewitalizowanego budynku, który w całości będzie dostępny architektonicznie. Po remoncie MOK zyska nowe powierzchnie – po raz pierwszy zaadaptowane zostaną pomieszczenia strychu oraz częściowo piwnicy, powstanie także nowa przestrzeń czyli ogród zimowy. Nową jakość zyska serce instytucji czyli sala widowiskowa wyposażona w nowoczesne nagłośnienie i oświetlenie, a miejsce po sklepie zajmie galeria sztuki. Dzięki inwestycji jeszcze więcej mieszkańców będzie mogło korzystać z dóbr kultury – mówi prezydent Tomasz Budasz.
Remont daje całe spektrum możliwości, co pozwoli na znaczne poszerzenie oferty kulturalnej dla mieszkańców. – Dzięki tej inwestycji powstaną dodatkowe możliwości poprzez stworzenie nowych przestrzeni jak np. sala prób muzycznych, studio nagrań, galeria wystawiennicza, pracownia ceramiczna, pracownia witrażu, pracownie warsztatowe, sala sensoryczna i wiele innych, których nigdy wcześniej w tym budynku nie było. Pozwoli to zaproponować mieszkańcom bogatą ofertę kulturalną, edukacyjną i społeczną, zarówno działań stałych jaki i tych cyklicznych oraz jednorazowych i specjalistycznych. Naszym celem jest stworzenie oferty dla każdej grupy zaczynając od dzieci w wieku niemowlęcym, poprzez starsze dzieci, młodzież i osoby dorosłe, a na seniorach kończąc. Oczywiście mając na uwadze potrzeby osób z niepełnosprawnościami – mówi Dariusz Pilak, dyrektor MOK-u.
Już pod koniec września w nowym-starym MOK-u odbędzie się pierwsza wystawa – w ramach Festiwalu Fotografii „Z garażu Janusza Chlasty”.
Miejski Ośrodek Kultury z powodzeniem pozyskuje dodatkowe środki zewnętrzne, w tym ministerialne. W tym roku największym, które pozyskano, jest dofinansowanie z programu „Promesa dla Kultury” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie w kwocie 574 071,00 zł pochodzi ze środków Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowanie w programie otrzymało tylko 18 instytucji z całej Polski, a nasze dofinansowanie było drugim najwyższym na liście. Zadanie to dotyczy dofinansowania kosztów niekwalifikowanych dla projektu „Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic Miasta–etap I: Adaptacja budynku Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z jego rozbudową”: – Są to wydatki związane bezpośrednio z kulturą, ujęte w umowie o dofinansowanie w ramach programów europejskich. Miejski Ośrodek Kultury cały czas szuka dodatkowych dofinansowań, aby odciążyć budżet miasta i takim właśnie dodatkowym zastrzykiem gotówki jest Promesa dla Kultury, która zostanie wykorzystana jako część środków na inwestycję. Strategicznym celem programu jest zwiększenie efektywności wykorzystania funduszy europejskich – tłumaczy Marta Pacak, zastępczyni dyrektora MOK i jednocześnie autorka projektu o dofinansowanie.
Projekt realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wniosek uzyskał dofinansowanie w ramach Osi Priorytetowej 9 „Infrastruktura dla kapitału ludzkiego”, Działanie 9.2 „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”, Poddziałania 9.2.1 „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”.
„Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic Miasta – etap I: Adaptacja budynku Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z jego rozbudową”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.