|  Rafał Wichniewicz  |  4 komentarze

Osiedle Tysiąclecia i Winiary w budowie i na fotografii

Te ujęcia na pewno mogą zachwycić każdego, kto pamięta tamte czasy lub interesuje się historią Gniezna. W siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej zaprezentowano kolejne fotografie Janusza Chlasty.

Z tysięcy ujęć, które prezentowane są w ostatnim czasie w ramach Festiwalu Fotografii „Z garażu Janusza Chlasty”, teraz przyszła na cykl nietypowy, ale pod bardzo wdzięcznym tytułem „Budujemy nowy dom”. Wernisaż odbył się w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Budowlanych, gdzie na ścianach oraz stole zaprezentowano kilkadziesiąt plansz z licznymi zdjęciami tego autora, prezentującymi Gniezno w budowie.

To fotografie przedstawiające powstawanie i życie największych miejskich osiedli – Tysiąclecia od ul. Sobieralskiego aż po ul. Roosevelta oraz całe Winiary. Zdjęcia z końca lat 60. przez kolejne dwie dekady, obrazują budowanie bloków i wieżowców, robotników oraz robotnice, aktyw partyjny i wmurowywanie aktów erekcyjnych, czyny społeczne, wprowadzanie się pierwszych lokatorów itp. Dla osób mieszkających od początku istnienia tych osiedli fotografie te mogą być nie lada wspomnieniem i powrotem do przeszłości. Nie brakuje także wielu różnych zdarzeń sytuacyjnych, ale też pejzaży z blokami w tle. 

Wystawę można oglądać w godzinach funkcjonowania spółdzielni przy ul. Budowlanych, ale planuje się je także zaprezentować w plenerze.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jeremi
Jeremi
18/09/2023 12:26

Spróbujcie teraz zrobić za państwową kasę takie inwestycje. 95% kasy pójdzie do podziału dla działaczy a za resztę się jakiś blok postawi z mieszkaniami dla zasłużonych (rodzin działaczy).

Otwarte oczy
Otwarte oczy
17/09/2023 18:34

Gierek- rozbudowa Polskiej gospodarki i tysiące mieszkań. PiS i po – deficyt Polski 165 mld zł. i tysiące Polaków z kredytami na 30 lat.
Brawo Wy

emeryt
emeryt
18/09/2023 10:57
Odpowiedź  Otwarte oczy

Te mieszkania to klitki, w których ludzie gnieździli się i wielu do dzisiaj w nich się gnieździ w warunkach urągających normalnemu życiu. O jakości nie wspomnę, mnie na Budowlanych przy pierwszym otwarciu okna wyleciało ono z futryny! Dobrze, ze do środka! Za meblami staliśmy w klkudobowych kolejkach, firanki wystałam ( na jedno okno tylko!) na Placu Wielkopolskim. O mięcie i przetworach za komunę można było pomarzyć. trzeba było mieć znajomości. A w Gnieźnie to nawet koszul i butów w odpowiednich rozmiarach nie było, mimo fabryk. Nie wspomnę o ucisku, złodziejstwie, rozbiórce dworca dla zdobycia klinkierowej cegły dla komunistycznych kacyków itp. Tomy z samego Gniezna można by napisać! A wielu z tych, co wspierali ten niegodziwy system, do dzisiaj pełni ważne funkcje, Brrrrr

Zdzichu z Budaszowki
Zdzichu z Budaszowki
15/09/2023 20:23

Cała partia czerwona się zeszła.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.