|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Wręczono Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego

źródło: MPP na Lednicy

Piętnastym laureatem Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego został wybitny polski mediewista – prof. dr hab. Andrzej Buko. Wręczenie nagrody laureatowi miało miejsce na Ostrowie Lednickim we wtorkowe południe.

Prof. dr hab. Andrzej Buko specjalizuje się w archeologii wczesnego średniowiecza. Przez szereg lat zawodowo związany był z Uniwersytetem Warszawskim oraz Polską Akademią Nauk. Obecnie jest Dziekanem Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN oraz członkiem Prezydium PAN. Jego zainteresowania badawcze obejmują szeroką tematykę kształtowania się cywilizacji europejskiej, a w pracach naukowych podejmuje problematykę początków państwa polskiego, studiów osadniczych, obrzędowości pogrzebowej, a także pograniczy etnicznych i kulturowych w kontekście formowania się państw środkowoeuropejskich. Jest również uznawany za jednego z wiodących specjalistów w zakresie ceramologii archeologicznej. Autor ponad 300 publikacji, w tym 11 książek, m.in. „Archeologia Polski wczesnośredniowiecznej. Odkrycia-hipotezy-interpretacje” oraz „Świt państwa polskiego”. Uczestniczył w badaniach archeologicznych we Włoszech, Francji, Norwegii, Hiszpanii i Jordanii.

Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego – ustanowiona przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego – ma na celu uhonorowanie wybitnych osiągnięć w dziedzinie badań naukowych i promocji wiedzy dotyczącej dynastii piastowskiej, a także ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego. Wśród laureatów Nagrody znajdują się wybitni uczeni i instytucje szczególnie zasłużone dla zdobywania i propagowania wiedzy o dynastii Piastów oraz początkach państwa polskiego. Pierwszym laureatem nagrody był w 2009 roku prof. Gerard Labuda, w minionym roku Lednicki Orzeł Piastowski trafił do Polskiej Akademii Umiejętności.

W skład Kapituły Nagrody wchodzą:  Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak, ks. abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Rektor UAM w Poznaniu, Marek Krężałek, Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Jolanta Goszczyńska, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. dr hab. Andrzej Michałowski, Prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Paweł Sankiewicz, Sekretarz Kapituły.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.