|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

Krzysztof Szymoniak z Nagrodą Kulturalną Miasta Gniezna

Królikiem – czyli nagrodą za działania związane z szeroko rozumianą kulturą, jej krzewieniem, utrwalaniem, promowaniem – został nagrodzony gnieźnianin Krzysztof Szymoniak.

W sobotni wieczór w Teatrze im. A. Fredry odbyła się gala z okazji kolejnej edycji Festiwalu „Fyrtel”, podczas którego realizowane są różne działania zmierzające do odkrywania i utrwalania dziedzictwa Gniezna – w najróżniejszej formie i o szerokiej tematyce. 

Punktem kluczowym szeregu wydarzeń jest właśnie spotkanie ludzi związanych z gnieźnieńską kulturą, podczas której wręczane są wyróżnienia za podejmowane działania na tej płaszczyźnie. Podczas gali wręczono m.in. Medale Koronacyjne, które otrzymały: Joanna Gronikowska (do niedawna Czytelnia na piętrze w I LO) oraz Anna Kurzeja-Pluta (nauczycielka w II LO, promująca działania czytelnicze). Medale Jubileuszowe otrzymał „braterski fotograficzny duet”, czyli Dawid i Waldek Stube.

Nagrodę Kulturalną Miasta Gniezna kapituła składająca się z dotychczasowych laureatów tej nagrody, wręczono Krzysztofowi Szymoniakowi. Dziennikarzowi, nauczycielowi akademickiemu, poecie, twórcy, który w tym roku obchodził 70. urodziny i wydał publikację „365 – Archeologia Pamięci”.

– Przychodzi mi taka refleksja. Mam dwie swoje główne ścieżki – literaturę i fotografię. Nie czekałem na honory, zaszczyty, zawsze mając na uwadze specjalnego odbiorcę swoich działań, czyli publiczność. To, co wyprodukuję jako fotograf czy autor tekstów nie istnieje. Bez państwa, bez publiczności, bez życzliwych osób artysta jest skazany na zagładę, a przynajmniej na samotność i klęskę emocjonalną. Mnie się to na szczęście nie przydarzyło i czuję się zaszczycony faktem, że mogłem te swoje ścieżki wydeptywać w Gnieźnie – przyznał Krzysztof Szymoniak, wyrażając wdzięczność za to wyróżnienie.

Galę urozmaiciły także podsumowania różnych działań kulturalnych oraz instytucji działających na tym polu, a także występy artystyczne m.in. zespołu Pere-Lachaise.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przyjaciel
Przyjaciel
30/09/2023 23:04

Brawo, Krzysztofie! W pełni zasłużona nagroda!!!!!© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.