Zapraszamy w najbliższą niedzielę na wernisaż wystawy do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tematyka będzie „sąsiedzka”, bowiem dotyczyć będzie historii kraju przez lata blisko związanego z Rzeczpospolitą.
Litwę znamy z lekcji geografii, „Pana Tadeuszu”, zwycięstwa w Bitwie pod Grunwaldem czy z dziejów współczesnych. Jest to kraj, który ma jednak równie bogatą i ciekawą historię, sięgającą kilka wieków wstecz. Teraz zostanie ona opowiedziana na czasowej wystawie, która zagości w Muzeum przy ul. Kostrzewskiego.
– Wystawa przybliży odbiorcom historię Litwy, począwszy od wielkiej różnorodności zasiedlających ją plemion, przez okres wczesnośredniowiecznych wojen i krucjat aż po zjednoczenie i koronację Mendoga na króla w roku 1253. Ostatnią ważną datą będzie rok 1323 – wtedy to w źródłach pisanych pojawia się pierwsza wzmianka o Wilnie. W roku 2023 stolica Litwy obchodzi 700. urodziny – jest to więc doskonała okazja, aby zaprezentować polskim odbiorcom ekspozycję poświęconą historii naszych północno-wschodnich sąsiadów – zapowiada Muzeum Początków Państwa Polskiego.
– Na wystawie przedstawione zostaną także praktyki funeralne, wojskowość oraz kultura materialna zwykłych mieszkańców oraz elit. Przez całą ekspozycję zwiedzających poprowadzi oś czasu, która podkreślać będzie najważniejsze daty związane z historią Litwy. Odnosić się będzie także do wydarzeń znanych odbiorcom z historii Polski, które miały miejsce w zbliżonych czasach – informują organizatorzy, zapowiadając prezentację ponad 600 zabytków sprowadzonych z Litwy.
Wernisaż odbędzie się 26 listopada o godzinie 12 w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Organizatorzy wystawy: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Litewskie Muzeum Narodowe, Państwowy Rezerwat Kulturowy w Kiernowie.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.