|  MN  |  1 komentarz

Spotkanie z mrocznymi fyrtlami i grandami Gniezna

fot. Miejski Ośrodek Kultury

O historiach, które napisało samo życie, a także o tym, jakie perypetie towarzyszyły mieszkańcom Gniezna w okresie międzywojennym, można było usłyszeć podczas czwartkowego spotkania promocyjnego nowej książki „Granda w Gnieźnie”, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury.

Ta rozmowa była dedykowana tym, którzy chcą poznawać historię Pierwszej Stolicy Polski. Tej najbliższej, a jednak na tyle dalekiej, że niezauważenie odchodzi w niepamięć. XIX i XX wiek wciąż w Gnieźnie nie jest w pełni doceniany, a przecież to właśnie te dwa stulecia sprawiły, że nasze miasto jest takim, jakim je obecnie znamy.  

Właśnie przybliżaniu tego, co było udziałem naszych dziadków, pradziadków żyjących w okresie międzywojennym, poświęcona jest najnowsza książka kryminalno-historyczna „Granda w Gnieźnie”. Na prawie 450 stronach zmieszczono opowieści o fyrtlach, wokół których urosły legendy, jakoby były niebezpiecznymi częściami miasta. Niektóre z nich przetrwały do naszych czasów, a inne zniknęły, tak jak chociażby Kcyńska Łata czy Majdan. O tym, że mimo wszystko w tych częściach Gniezna mieszkało wielu uczciwych mieszkańców, a całą złą opinię „doprawiały” jednostki mające problem z prawem, mówił autor publikacji i regionalista Rafał Wichniewicz, autor „Mrocznego Gniezna„, wydanego w 2020 roku. Całą rozmowę w bardzo otwarty (na różne dygresje) sposób poprowadził Dawid Jung, pisarz, krytyk literacki i badacz oraz twórca kultury.

Była to okazja do poznania sposobu pracy nad publikacją, pozyskiwaniem materiałów źródłowych w dawnej prasie i archiwach, interpretacją pewnych faktów oraz spostrzeżeniami na temat tego, jakie były realia pracy ówczesnych śledczych, badających różne przestępstwa i zbrodnie. Druga część książki składa się bowiem z historii, w których występują pospolici bandyci, dochodzi do zbrodni zabójstwa, a nawet brutalnych morderstw – tymi wydarzeniami żyli mieszkańcy Gniezna i okolic w latach 20. i 30. XX wieku. Nie wszystkie z tych spraw udało się rozwiązać i do dziś nad ich okolicznościami stoi znak zapytania.

Zainteresowani słuchacze mogli także dopytywać o niektóre wątki z historii Gniezna, przy czym sporo spostrzeżeń wymieniano później w trakcie podpisywania publikacji, które można było zakupić w trakcie spotkania.

„Granda w Gnieźnie” wciąż jest dostępna do kupienia w sklepach:

  • Informacja Turystyczna, ul. Chrobrego 40/41 (wejście od ul. Rzeźnickiej)
  • Księgarnia Archidiecezjalna, Tumska 7
  • Księgarnia Wolumen, ul. Chrobrego 38
  • Suknie Ślubne, ul. Grzybowo 36
  • Księgarnia Osiedlowa, os. Jagiellońskie 48 (pawilony od strony ul. Gdańskiej)

„Granda w Gnieźnie” – wydanie I – Wydawnictwo VIPART – okładka miękka – 448 stron – wzbogacona ilustracjami, rysunkami, planami, tytułami z dawnych gazet oraz prasowymi ogłoszeniami.

Nie mieszkasz w Gnieźnie i chciałbyś zamówić książkę przez Internet? Można ją nabyć na stronie Wydawnictwa VIPART.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
patriota gnieźnieński
patriota gnieźnieński
18/12/2023 19:04

Czyta się jednym tchem!© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.