|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Zabawy językowe i gry słowne, czyli polszczyzna na wesoło

zdjęcia nadesłane

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy co roku 21 lutego. To ogólnoświatowe, coroczne obchody, które mają na celu promowanie świadomości różnorodności językowej i kulturowej, a także propagowania rodzimych tradycji.

To także doskonała okazja, aby młodzi ludzie dowiedzieli się więcej o swoim języku ojczystym, a także rozwijali swoje umiejętności językowe w sposób kreatywny i zabawny. Intelektualne rozrywki bazujące na słowach były przedmiotem zajęć prowadzonych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i BAZĘ Centrum Edukacji Kreatywnej.

Układanie wyrazów lub zdań czy odkrywanie innego znaczenia pod tym, które widać na pierwszy rzut oka, sprawiało uczestnikom niemałą frajdę. Młodzi językoznawcy dostrzegli możliwości słowotwórcze podczas tworzenia tytułu książki na bazie dwóch, wcześniej wylosowanych. 

Doskonałą lekturą okazały się wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej. Cechą charakterystyczną jej twórczości jest eksponowanie słów trudnych do wymówienia. Wszelkie chrząszcze, trznadle, strzyżyki to bohaterowie jej „Wierszyków łamiących języki”. Łamańce językowe połamały języki i wprawiły wszystkich w dobry humor. Potyczki językowe pokazały, że język służy nie tylko do komunikacji, ale również do zabawy.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.