|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

Przypomnieli o niezłomnych z naszego regionu

W minioną sobotę w Starym Ratuszu odbyło się spotkanie  poświęcone historii działalności podziemia antykomunistycznego na terenie powiatu gnieźnieńskiego i okolic.

Spotkanie, zorganizowane przez Gnieźnieński Komitet Pamięci, poprowadził ks. dr Michał Sołomieniuk. Tematem przewodnim był już opracowany w formie publicystycznej, ale wciąż odkrywany rozdział dziejów, dotyczący podziemia niepodległościowego na Ziemi Gnieźnieńskiej po 1945 roku. W tym szczególnie o Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” (Inspektorat Gniezno) oraz oddziale „Zielony Trójkąt” ppor. Leona Wesołowskiego ps. Wichura.

W trakcie spotkania można było też usłyszeć o ciekawych wątkach z tej historii, odkrytych w ostatnim czasie oraz różnych innych spostrzeżeniach, poczynionych na bazie odnajdywanych, kolejnych materiałów. Między innymi o tym, że w podgnieźnieńskich wsiach udzielano pomocy oddziałowi Bogdana Hądzlika ps. Madej, za które to wsparcie kilku mieszkańców wsi Strzyżewo Kościelne i Dalki zostało skazanych w roku 1946 na kary więzienia. Co więcej, gdy ustało podziemie zbrojne, powstała w Gnieźnie w roku 1949 organizacja młodzieżowa pod nazwą Podziemna Armia Skautowska, która została rozbita przez aresztowania dopiero w roku 1951. W spotkaniu wzięła udział młodsza siostra jednego z „podziemnych skautów”, Mariana Pica, pani Dionizja, która opowiedziała, jak wyglądała rewizja domu i aresztowanie jej starszego brata.

Spotkanie było połączone z koncertem fortepianowym Doroty Kuczyńskiej. Pochodząca z Gniezna jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz nauczycielem dyplomowanym  w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu. Artystka wykonała wybrane utwory Fryderyka Chopina.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzyk
Jerzyk
05/03/2024 09:12

Wciąż za mało badamy tę kartę historii Gniezna© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.