|  MN  |  1 komentarz

Koncert zespołu „Mały Śląsk” na zakończenie projektu

MOK realizuje wiele działań ze środków pozyskanych zewnętrznie – jednym z nich jest projekt „Wielkopolskie twarze Powstania Styczniowego”. Działania wpisywały się w obchody rocznicy Powstania Styczniowego.

Wydarzenia z lat 1863-1864 oraz determinacja ówczesnych bohaterów w dążeniu do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce zasługują na odpowiednie upamiętnienie. Już 3 kwietnia, o g. 17.00,  w Auli Szkoły Pomnik wszystkie aktywności w ramach projektu zostaną podsumowane.

W ramach projektu Miejski Ośrodek Kultury zrealizował warsztaty dla dzieci i młodzieży, panele dyskusyjne, grę przestrzenną czy zajęcia wokalne i artystyczne.

Na podsumowaniu projektu zaprezentowane zostaną:

  • występ uczestników warsztatów muzycznych,
  • wystawa biżuterii powstańczej,
  • wyniki poszukiwań tożsamości uczestników powstania, których mogiły znajdują się na gnieźnieńskich cmentarzach,
  • wspólne śpiewanie pieśni powstańczych z OBERTASEM i MAŁYM ŚLĄSKIEM.

3 kwietnia, o g. 17.00 odbędzie się podsumowanie, podczas którego będzie można usłyszeć i zobaczyć na scenie Mały Śląsk, który wspólnie z Zespołem Obertas wykona pieśni patriotyczne. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Mały Śląsk – to zespół, którego początki sięgają 1973 roku, i powstał z inicjatywy miejscowego działacza i folklorysty Ewalda Sosny pod nazwą Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „Radzionkowianie”. Od 1991 zespół został objęty patronatem artystycznym przez Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Profesora Stanisława Hadyny – od tej chwili uzyskał nazwę „Mały Śląsk”. Obecnie zespołem kieruje Daniel Dziurka, a „Mały Śląsk” gromadzi 250 członków tańczących w 8 grupach wiekowych i występuje na całym świecie.

3 kwietnia zostanie wykonany program o charakterze patriotycznym – a więc pojawią się pieśni, które rodakom towarzyszyły podczas wojen, zaborów, licznych powstań – a które stały się motywacja do działań narodowowyzwoleńczych. Podczas koncertu wykonane zostaną najbardziej znane pieśni patriotyczne, powstańcze, wojskowe, żołnierskie, które w narodowej tradycji towarzyszą uroczystościom państwowym oraz rocznicom najważniejszych wydarzeń historycznych. Będą utwory takie jak: „My, pierwsza brygada”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Jak długo w żyłach naszych”. Koncert będzie przeplatany tańcami narodowymi.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oskar
Oskar
31/03/2024 20:13

Żeby dowiedzieć się czegoś pewnego o Powstańcach Styczniowych, pochowanych na gnieźnieńskich cmentarzach, trzeba koniecznie przeprowadzić badania w księgach metrykalnych i cmentarnych, w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Ciekawe, kto i kiedy takie badania prowadził?© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.