W połowie maja zaplanowana została kolejna edycja Nocy Muzeów. Z tej okazji zaplanowano sporo atrakcji w kilkunastu punktach Gniezna.
Dzisiaj przedstawiciele muzeów, zarówno tych publicznych, jak i prywatnych, ale także i instytucji oraz firm zajmujących się historią czy turystyką zaprezentowali swój program wydarzeń do nadchodzącej Gnieźnieńskiej Nocy Muzeów. Ta nastąpi już 18 maja i wydarzenie to będzie okazją to odwiedzenia niekiedy tych miejsc, które nie są dostępne – nie tylko o tej porze, ale i czasem w ogóle. Będzie to okazja do poznawania własnego miasta, jego historii, pasji różnych ludzi czy poszerzania swojej wiedzy.
Warto zapoznać się z programem już dzisiaj, bowiem choć zostało jeszcze trochę czasu, trzeba będzie się zdecydować, które miejsca warto odwiedzić!
Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ul. Kolegiaty 2 godz. 19:00-23:00. Muzeum zaprasza do samodzielnego zwiedzania swoich wystaw, na których można zobaczyć najcenniejsze i unikatowe zabytki sakralnej sztuki: paramenty, rzeźby sakralne, portrety trumienne, oraz pamiątki po prymasach Polski. Wyjątkową atrakcją będzie wejście na taras widokowy. Wszyscy śmiałkowie, którym uda się zdobyć szczyt wieży katedralnej będą mieli niebywałą okazję podziwiać nocną panoramę miasta.
Muzeum Początków Państwa Polskiego, ul. Kostrzewskiego 1 godz. 15:00-23:00. Muzeum – znane przede wszystkim z popularyzacji historii i kultury wczesnego średniowiecza w Polsce – zaprasza do zwiedzania wystaw w towarzystwie muzealnych przewodników. W tym roku program wystaw stałych wzbogacą sale edukacyjne oraz wystawa plenerowa Interaktywnego Muzeum Gniezna. Muzealnicy zaproszą również do swoich magazynów z zabytkami by opowiedzieć o tym, w jaki sposób na co dzień się nimi opiekują.
Muzeum Motocykli i Zabytków Kultury Technicznej, ul. Wrzesińska 49/b/4 godz. 15:00 – 23:00. Prezentowane w tym Muzeum eksponaty odnawiane są ze szczególną dbałością o zachowanie oryginalności i przywrócenie 100% sprawności. W programie Nocy Muzeów zaplanowano: zwiedzanie z „krzyżówką” godz. 15:00-21:00, pokaz odpalania zabytkowych motocykli o godz. 17:00, 18:00, 19:00 ,plener fotograficzny w muzeum godz. 15:00-21:00 oraz ognisko godz. 21:00-23:00.
Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”, ul. Poznańska 15 godz. 17:00-21:00. Jeśli ktoś nie wiedział, że przy ul. Poznańskiej 15 znajduje się Muzeum, to koniecznie musi skorzystać z tej propozycji. Tutaj można poznać dzieje gnieźnieńskiego zakładu psychiatrycznego w porządku chronologicznym od momentu jego powstania do końca XX w. Stowarzyszenie Concordia zaprasza na warsztaty mydlarskie oraz zwiedzanie Muzeum Szpitala Dziekanka. Warsztaty prowadzone będą w godz. od 17:00 do 19:00, natomiast zwiedzanie muzeum odbywać się będzie w godz. od 18:00 do 21:00.
Parowozownia Gniezno, ul. Składowa 1 godz. 15:00-20:00. Prowadzona przez pasjonatów jedna z największych parowozowni nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Podczas Nocy Muzeów będzie możliwość zwiedzania XIX-wiecznego obiektu wraz z taborem kolejowym. Parowozownia organizuje dwa wejścia z przewodnikiem: o 15:30 i 17:00. Dodatkowo dostępna będzie również wystawa czasowa.
Dom Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu, ul. Chrobrego, Rzeźnicka, dziedziniec godz. 15.00-21.00. W otoczeniu Starego Ratusza i jego wnętrzach MOK zaproponuje odbiorcom bogaty program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, a motywem przewodnim będzie historia na wyciągniecie ręki. Stowarzyszenie DRAGONER w zorganizuje „Edukacyjny Piknik Militarny” i zaprosi do Gniezna pasjonatów dawnego sprzętu wojskowego oraz zaprzyjaźnione grupy rekonstruktorskie z Wielkopolski. Na ulicach Chrobrego, Rzeźnickiej oraz na ratuszowym dziedzińcu odbędą się pokazy historyczne grup, dioramy edukacyjne czy pokazy pamiątek i sprzętu militarnego z różnych okresów historycznych (od I wojny światowej, Powstanie Wielkopolskie 1918/19, II wojnę światową aż po okres PRL). W tym samym czasie w Domu Powstańca Wielkopolskiego na zwiedzanie ekspozycji oraz warsztaty z kartami pracy.
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, Noc Muzeów/Dzień Sąsiada w Domu Sąsiedzkim pod Sówką, ul. Staszica 12a, godz. 16:00-18:00. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna w tegorocznej edycji Gnieźnieńskiej Nocy Muzeów skupiać się będzie wokół idei wspólnoty lokalnej. W programie Literackie Koło Fortuny, Eksperymenty z Bazą, Każdy to potrafi z ZIPem, Zabawy ze Szkołą na Językach i inne atrakcje sąsiedzkie, kawa i herbata.
Centrum Kultury „Scena to dziwna”, ul. Roosevelta 42 godz. 15:00-18:00. W tegorocznej edycji Nocy Muzeów Centrum Kultury „Scena to dziwna”, w godz. 16:00-18:00, poprowadzi warsztaty dla dzieci ze składania papierowych samolotów. Motywem przewodnim warsztatów będzie postać związanego z Kłeckiem lotnika Wiktora Pniewskiego, uczestnika walk z czasów I i II wojny światowej, organizatora lotnictwa powstańczego na terenie Wielkopolski. Od godziny 18:00 do 22:00 na sali widowiskowej będzie dostępna wystawa „RetroScena, czyli historia komputerów i konsol”. W jej ramach pokażemy przekrój urządzeń z ostatnich czterech dekad: komputery, podzespoły komputerowe, konsole, nośniki danych i gry video. Na sali będą obecni właściciele eksponatów, którzy opowiedzą o ich zasadach działania oraz historii. Część urządzeń będzie udostępniona dla odwiedzających, dzięki czemu będzie można osobiście przetestować dawne konsole i komputery.
Organizacja Turystyczna SZLAK PIASTOWSKI, ul. Chrobrego 40/41 godz. 15:00 – 21:00. W ramach Gnieźnieńskiej Nocy Muzeów Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski udostępni wystawę pt. „Biało-czarna odsłona prac Marcelego Derengowskiego”. Poza Nocą Muzeów wystawa dostępna będzie w terminie od 10 maja do 24 maja br. w godzinach funkcjonowania punktu IT tj. 9:00 – 17:00. Kolejnym zaplanowanym punktem będzie zwiedzanie kościoła klasztornego Franciszkanów pw. Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego wraz z biblioteką. Pierwsze wejście o godzinie 19:00, co godzinę nowa grupa. Ostatnie wejście zaplanowane na godzinę 21:00.
Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, ul. Wrzesińska 43-55 godz. 16:00 – 18:00. Po raz pierwszy w Noc Muzeów włącza się jedna z gnieźnieńskich uczelni. Akademia Nauk Stosowanych udostępnia do zwiedzania: Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej – Kampus akademicki ANS Gniezno, budynek 3, a także sale, pracownie i laboratoria Instytutu Nauk Technicznych – Kampus akademicki ANS Gniezno, budynek 4, 5, 6. Obiekty te znajdują się w odrestaurowanych budynkach po koszarach wojskowych przy ul. Wrzesińskiej 43-55 w Gnieźnie. Wstęp w grupach 15 osobowych (do jednej sali). Zajęcia w salach mogą odbywać się równolegle (w każdej po 15 osób). W każdym budynku będą dostępne min. 2 osoby, które będą oprowadzać grupę po budynku. Równocześnie będą mogły zwiedzać 4 grupy: budynek 3 (Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej), budynek 4 (pracownie Informatyki), budynek 5 (laboratoria i sale Transportu i logistyki), budynek 6 (laboratorium chemiczne i mikrobiologiczne).
Nocna Jazda Samochodem Bez Celu Gniezno , tereny zielone przy Muzeum Motocykli i Zabytków Kultury Technicznej, ul. Wrzesińska 49/b/4 godz. 18:00. Gnieźnieńska grupa miłośników motoryzacji Nocna Jazda Samochodem Bez Celu-Gniezno w ramach Nocy Muzeów zaprezentuje swoje zabytkowe pojazdy. Dzięki gościnności Muzeum Motocykli i Zabytków Kultury Technicznej, pojazdy oglądać będzie można na terenach zielonych przy rzeczonym Muzeum.
Antyki Gniezno, ul. św. Wawrzyńca 42 oraz ul. Mieszka I godz. 16:30, 18:00. Unikatowa okazja podczas Gnieźnieńskiej Nocy Muzeów by zwiedzić dwa niezwykłe miejsca na mapie naszego miasta: ogromną pracownię, w której kryją się same meblarskie perełki oraz niezwykłe mieszkanie (zachowane w swojej pierwotnej wielkości – 250 m²) przepełnione atmosferą z dawnych lat. Koniecznie zarezerwujcie czas i szykujcie się na spotkanie z właścicielem Antyków Gniezno, Jerzym Kaźmierczakiem. Planowane dwa oprowadzania: 16:30 zwiedzanie pracowni, ul. św. Wawrzyńca 42. 18:00 zwiedzanie mieszkania, ul. Mieszka I. Zapisy do 17 maja na adres mailowy bądź telefonicznie: kamila.bartkowiak@gniezno.eu, tel. 61 426 04 35 (liczba miejsc ograniczona – grupy nie większe niż 10 osób).
Stolica eXperymentu, Słowackiego 45/47 godz. 17:00-22:00. Po raz pierwszy do Gnieźnieńskiej Nocy Muzeów dołącza Stolica eXperymentu. To Interaktywne Centrum Nauki, które wprowadzi młodych ludzi w tematykę z zakresu nauki i technologii. Odbędą się cztery zajęcia warsztatowe, z których każdy przewidziany jest na 60 minut: 17:00 do 18:00 – Smartfloor, Długopis 3D, SOWA, 18:15 do 19:15 – Lego, Minecraft, Genibot, 19:30 do 20:30 – Lego, Minecraft, SOWA, 20:45 do 21:45 – Minecraft, SOWA. SMARTFLOOR (wiek: 5+) – zabawa na magicznej podłodze SmartFloor. Uczestnicy będą nie tylko dobrze się bawić, ale także zdobywać wiedzę i rozwijać swoje umiejętności.
DŁUGOPIS 3D (wiek: 6+) – tworzenie oryginalnych rysunków, płaskich i przestrzennych przy pomocy specjalnych, zaczarowanych długopisów. Uczestnicy będą mogli stworzyć swój wzór lub pracować na stworzonych szablonach.
GENIBOT (wiek: 6+) – w innowacyjny i intuicyjny sposób będzie można nauczyć się podstaw konstrukcji programowania. Uczestnicy przy pomocy kart do kodowania stworzą program pozwalający wprowadzić robota w ruch.
LEGO (wiek: 6+) – zaproszenie do odkrywania świata przy pomocy klocków LEGO budując konstrukcje, a jednocześnie poznając tajniki programowania. Oprócz dobrej zabawy uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat kreatywnego i logicznego myślenia.
MINECRAFT (wiek: 9+) – odkrywanie świata poprzez budowę obiektów i wykonywanie zadań na polu sześciennego świata Minecraft. Dziecko będzie miało niepowtarzalną okazję spojrzeć na swoją ulubioną grę oczami profesjonalnego programisty.
SOWA – atrakcja dla całych rodzin, by zwiedzić małe, gnieźnieńskie Centrum Nauki Kopernik. Będzie można zapoznać się z interaktywną wystawą oraz warsztatami w magicznej Majsternii.
Liczba osób ograniczona – obowiązują zapisy do 17.05.2024. Decyduje kolejność zapisów.
Zapisy telefonicznie: tel. 786 815 155 w godzinach 10.00-14.00
Uwaga – Rowerowa Noc Muzeów – wyzwanie dla rowerzystów – gadżety za przejazd trasy do odbioru w Urzędzie Miejskim ul. Lecha 6. Zwiedzając gnieźnieńskie muzea zachęcamy do przemieszczania się pomiędzy nimi na dwóch kółkach (chyba że korzystacie z rowerów więcej niż dwukołowych – też się liczą). 😊 Poza rowerem, przyda się jeszcze aplikacja @aktywnemiasta. Należy zarejestrować swój przejazd za jej pośrednictwem. Później wystarczy opublikować mapę w swoich socialmediach z oznaczeniem #rowerowanocmuzeow, albo w skrócie #rnm. Biorący udział w rowerowej nocy muzeów zostaną nagrodzeni upominkami (ich ilość jest ograniczona)!
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Tak czytam, czytam i faktycznie Gniezno to miasto turystyczne. Turyści z pół Polski zjadą do Gniezna podziwiać wszystkie przygotowane atrakcje, z drugiej strony z pustego i Salomon nie naleje.
Gdy noc się zaczyna, wszystkie instytucje kończą Noc Muzeów.