|  Rafał Wichniewicz  |  3 komentarze

Kolejny dokument z Gniezna na liście UNESCO

źródło: Pamięć Polski

Trzeci zabytek słowa, przechowywany w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, trafił na listę UNESCO „Pamięć świata”.

Ideą programu prowadzonego od 1992 roku, jest ochrona i udostępnianie dziedzictwa w postaci dokumentów, mających przełomowe lub istotne znaczenie dla historii narodów i świata. Tym samym także realizowana jest ich popularyzacja, ale także zwiększana świadomość co do ich znaczenia dla dziejów.

Na listę UNESCO „Pamięć świata” wpisany został właśnie dokument przechowywany w Gnieźnie – w Archiwum Archidiecezjalnym. Jest to dokument protekcyjny papieża Innocentego II dla arcybiskupa gnieźnieńskiego, pochodzący z 1136 roku. Jest najstarszym przechowywanym takim pismem w Polsce, ale jego wartość nie polega tylko na wieku, ale treści.

– Dokument zredagowano po łacinie, ale zawiera on ponad 400 słów w języku polskim. Są to w większości nazwy miejscowe (prowincje, grody, wsie stanowiące posiadłości arcybiskupstwa gnieźnieńskiego) i nazwy osobowe (rycerzy, chłopów, gości i rzemieślników). Bulla gnieźnieńska kończy epokę polszczyzny przedpiśmiennej i otwiera epokę piśmiennictwa polskiego. Dokument stanowi także materiał do badania nad słowotwórstwem i początkami polskiej ortografii. Filolog Aleksander Brückner nazwał ją z tego powodu „złotą bullą” języka polskiego – czytamy na stronie Pamięć Polski.

W dokumencie wymieniane są takie miejscowości, jak Gniezno, Ostrów Lednicki, Łekno, Ląd, Nakło i wiele innych z Wielkopolski, ale także pozostałych regionów obecnego kraju, które w XII wieku odgrywały istotne znaczenie.

Dokument został wystawiony w Pizie w kancelarii papieskiej, na prośbę arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba ze Żnina. Dokument w okresie okupacji niemieckiej został zrabowany i trafił do Berlina, skąd sowieci wywieźli go do Moskwy. Wrócił pod koniec lat 50. do Polski i od dekad przechowywany jest w archiwum na Wzgórzu Lecha.

To trzeci dokument, znajdujący się w Gnieźnie, który trafił na listę UNESCO – w 2014 roku był to Złoty kodeks gnieźnieński z XI wieku, a w 2016 roku dokument rycerza Zbiluta z 1153 roku. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek Antoni ZYGMUNT
Marek Antoni ZYGMUNT
02/06/2024 07:48

Taki cenny dokument i nie udało się go schować przed Niemcami w czasie II wojny światowej ?

Oskar
Oskar
01/06/2024 22:18

Gniezno znaczy skarb

Mariusz
Mariusz
31/05/2024 21:25

Szanowni Państwo,
wymienionych zabytków nie ma na międzynarodowej Liście Pamięć Świata UNESCO:
https://www.unesco.pl/komunikacja-i-informacja/pamiec-swiata/polskie-obiekty-na-liscie-pamieci-swiata/

są natomiast na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata:
https://www.unesco.pl/komunikacja-i-informacja/pamiec-swiata/polska-lista-krajowa-programu-pamiec-swiata/

Pozdrawiam© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.