|  Rafał Wichniewicz  |  3 komentarze

Masoneria. Wielka (nie)wiadoma – wystawa

Nowa wystawa w galerii otwiera jednocześnie kolejny 71. sezon artystyczny w Miejskim Ośrodku Kultury.

Tą ekspozycją organizatorzy chcą nawiązać do faktu dobrze znanego gnieźnianom – pierwszymi gospodarzami odrestaurowanej siedziby MOK-u była loża „U Sześcianu Zwieńczonego”(Zum Bekräuzten Cubus).

– Wystawa ma charakter popularyzatorski i edukacyjny. Plansze z informacjami historycznymi o legendarnych początkach wolnomularstwa, jego symbolice i rytuałach będą korespondować z masońską literaturą i współczesnymi pamiątkami lożowymi. Pochodzą one z Pracowni Zbiorów Masońskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. To w tych zbiorach znajdują się także spisy gnieźnieńskich wolnomularzy i cenny wizerunek pieczęci ich loży – informują organizatorzy. Ekspozycja będzie prezentowana w trzech przestrzeniach – na parterze w holu przy dawnym wejściu do budynku, holu głównym oraz w Galerii MOK.

Wolnomularstwo to świecki, międzynarodowy i ponadwyznaniowy ruch ideowy. Wolnomularze zwani też masonami za swój cel uznają doskonalenie się moralne, intelektualne i duchowe oraz szanowanie obowiązujących w stowarzyszeniu zasad. Wolnomularze działają dyskretnie i nie każdy może zostać jednym z nich, co od początku wywoływało wielkie zainteresowanie i niekiedy kontrowersje.

Wernisaż odbędzie się w piątek 13 września o godzinie 17 w MOK-u, a o godzinie 18 zaplanowano wykład Karoliny Tomczyk-Kozioł z Biblioteki UAM pt. „Masoneria – pierwszy stopień wtajemniczenia”. Cała inicjatywa została przygotowana z Pracownią Zbiorów Masońskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Wystawa będzie czynna do 11 października. Kuratorka: Marta Karalus-Kuszczak. Opracowanie graficzne: Yurii Levshyn.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Imię
Imię
15/09/2024 11:03

Mogliby wspomnieć, jacy wybitni polscy władcy byli masonami – król August II Sas, Stanisław August Poniatowski, a potem w epoce rozbiorowej też wielu masonów działało. Pożytku z nich niemało, doprowadzili do rozbiorów – znakomici ludzie! Akurat budynek wzniesiony przez zaborcę dla niemieckiej loży doskonale by się nadawał do przybliżenia ich życiorysów i osiągnięć państwowych.

Zbigniew
Zbigniew
12/09/2024 11:28

Masoneria to Rak Cywilizacji,wiary i wolnosci.darzy do zniewolenia jednostki..
Finansowana przez Zymian, Rotchilda ,Sorosa. Celu rozbicia. Panst narodowych.
Zaraz,…

Jan
Jan
12/09/2024 09:52

Masoneria się lansuje



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.