W środowe popołudnie, w dniu przypadających dziś imienin patrona miasta św. Wojciecha, odbyła się uroczysta sesja rady, w trakcie której dokonano wręczenia medali dla kilku osób, którzy zasłużyli na to swoją działalnością.
Radni miejscy w uroczystym posiedzeniu biorą udział dwa razy w roku – przy okazji rocznicy powstania wielkopolskiego oraz św. Wojciecha. Ta druga zawsze odbywa się 23 kwietnia, a więc w dniu, kiedy przypada św. Wojciech. Z tej okazji odprawiona została uroczysta Msza święta w katedrze, a wszyscy spotkali się w Sali Kryształowej znajdującej się w Starym Ratuszu.
Posiedzenie zainaugurował przewodniczący rady Zdzisław Kujawa, który powitał wszystkich zgromadzonych, w tym delegację z Czech przybywającą na zaproszenie Starostwa Powiatowego.
Następnie głos zabrał prezydent Michał Powałowski: – Imieniny św. Wojciecha to nie tylko szczególny dzień w kalendarzu, ale jest to też głęboko zakorzeniony symbol naszej gnieźnieńskiej, polskiej tożsamości. Postać św. Wojciecha i jego męczeńska śmierć była też podstawą do budowania nie tylko Kościoła w Polsce, ale też zrębów polskiej państwowości. To w Gnieźnie, tysiąc lat temu, przy relikwiach św. Wojciecha cesarz Otton III oddał hołd Bolesławowi Chrobremu. Ten symboliczny gest, który został zapisany na kartach historii jako Zjazd Gnieźnieński, po 25 latach stał się podstawą koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski – mówił.
Następnie, z okazji przypadających tego dnia imienin, wręczono kwiaty abp. Wojciechowi Polakowi, Prymasowi Polski uczestniczącemu w sesji. Tuż po tym okolicznościowy wykład, poruszający tematykę historyczną wydarzeń rozgrywających się tysiąc lat temu, wygłosił dr Jakub Linetty.
Po tym dokonano wyróżnienia osób, których działalność i aktywność społeczna zostały dostrzeżone przez władze miasta:
Medal Królewski otrzymała Barbara Borowska, dyrektor Banku Spółdzielczego w Gnieźnie oraz Jan Wesołowski. Medale Gnieźnieńskie trafiły do rąk byłych radnych miejskich: Bogusławy Młodzikowskiej, Jerzego Chorna oraz Ryszarda Karmolińskiego.
Po wręczeniu wyróżnień dokonano prezentacji okolicznościowego znaczka pocztowego, który został wyemitowany przez Pocztę Polską. Całość uroczystości zwieńczył krótki występ artystyczny.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Towarzysze!
rozdawanie medali, wyróżnień, „królików” i tym podobnych nagród dla zasłużonych oraz „mniej zasłużonych” jest w Gnieźnie starannie kultywowane;
niestety nie to idzie w parze z rozwojem miasta w jakimkolwiek obszarze – jest wręcz odwrotnie
może czas z tym skończyć?
Ja Proponuję dać medal każdemu Gniażninowi który od lat glosuje na popis,należy im się medal za doprowadzanie miasta do upadku, za to że idąc przez miasto co chwila możesz na szybie przeczytać lokal do wynajęcia brawo wy, za to że coraz więcej Gnieźnian ucieka z tego miasta bez perespektyw ,należy im się medal niech pamiętają że to oni doprowadzili do upadku pierwszej stolicy
Znowu SLD. Po itp