Prawie 400 tys. złotych trafi na projekty w Gnieźnie, Jankowie Dolnym i Niechanowie – wszystko po to, by gospodarować wodami odpadowymi do potrzeb własnych, a nie marnować ich poprzez odprowadzanie do kanalizacji. Środki otrzyma Powiat Gnieźnieński, Gmina Gniezno i Gmina Niechanowo.
W miniony poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego odbyło się podpisanie umów na realizację 18 zadań w ramach programu „Deszczówka”. To projekt, który jest dziełem UMWW i skierowany jest do lokalnych samorządów. Celem jest retencjonowanie i dalsze wykorzystywanie wód opadowych z dachów obiektów użyteczności publicznej – szkół, urzędów itp.
Dofinansowanie było o wartości prawie 2 mln złotych, a rozdysponowano je wśród 18 projektów wybranych spośród 28 wniosków złożonych w programie. Samorządy mogły starać się o środki na poziomie 80% wartości projektu lub maksymalną kwotę 150 tys. złotych.
Do powiatu gnieźnieńskiego trafi w sumie ponad 393 tys. złotych na cztery projekty:
– Samorząd Województwa Wielkopolskiego już po raz szósty wesprze gminy i powiaty z Wielkopolski w ramach programu „Deszczówka”. Powstaną kolejne instalacje gromadzenia, magazynowania i wykorzystywania wody deszczowej z dachów obiektów użyteczności publicznej. Program z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem samorządów i zwraca uwagę na problem niedoborów wody w przyrodzie i właściwe jej zagospodarowanie – mówi Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Zadania powinny zostać zrealizowane jeszcze w tym roku.
Projekty Powiatu Gnieźnieńskiego są o całkowitej wartości: 200 tys. zł przy CK eSTeDe oraz 115 tys. zł przy ZST. – Dzięki temu deszczówka będzie wykorzystywana do podlewania zieleni – oszczędzamy wodę pitną i dbamy o środowisko! Inwestycje zrealizujemy do końca listopada tego roku – przekazał starosta Tomasz Budasz.
– Celem zadania jest zapobieganie skutkom suszy poprzez retencjonowanie wody opadowej z dachu budynku Zespołu Szkół w Jankowie Dolnym, za pomocą betonowych zbiorników na deszczówkę oraz wykorzystanie jej w celu nawadniania terenów zielonych, w tym przypadku boiska sportowego, za pomocą zraszaczy. Ponadto wykonana zostanie 1 studnia oraz zainstalowana 1 pompa do systemu nawadniania – informuje Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno – koszt po stronie gminy to 16 tys. złotych, a całkowita wartość projektu – 80 tys. złotych.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.