|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Podwyżki opłat za parkowanie i bilety MPK – przegłosowane

Od lutego więcej za przejazd autobusami MPK, a od kwietnia – drożej za parkowanie na terenie śródmieścia. Radni Miejscy zdecydowali dzisiaj o podniesieniu wszystkich opłat.

O poziomie podwyżek informowaliśmy już dwa tygodnie temu, a dzisiaj pochylili się nad nimi ostatecznie radni Rady Miasta. Od 1 lutego 2025 r. wzrosną ceny biletów MPK krótko i długookresowych, a od 1 kwietnia 2025 r. więcej zapłacimy za parkowanie – w tym także na ul. 3 Maja, która od tego dnia wejdzie w obszar opłat (zobacz więcej informacji o kwotach podwyżek).

Podwyżki w strefie parkowania

Najpierw zastępca prezydenta Łukasz Muciok przestawił projekt rozszerzenia strefy o ul. 3 Maja, o którym to pomyśle już dwukrotnie pisaliśmy.

– Rok się jeszcze nie zakończył, a mieszkańcy muszą trzymać się za portfel – stwierdził radny Arkadiusz Masłowski i dalej dodał: – To nie jest działanie na rzecz mieszkańców tylko raczej przeciwnie. Z tego powinniśmy się wycofać i takie ulice, jak ul. bł. Jolenty, również nie powinna być objęta strefą – stwierdził. Był to jedyny głos w dyskusji, a decyzję podjęto głosami większości – 13 za, 6 przeciw (pełne wyniki głosowania poniżej). Rozszerzenie strefy nastąpi od 1 kwietnia 2025 r.

W dalszej części przedstawiono projekt podwyżek opłat za postój pojazdów na terenie strefy płatnego parkowania. – Te pieniądze są częściowo znaczone, ponieważ muszą być zainwestowane w realizację infrastruktury drogowej – mówił Łukasz Muciok.

– Jaka jest opinia rady osiedla? – zapytał radny Robert Gaweł. – Nie mam informacji, by zarząd osiedla zgłaszał jakieś uwagi do urzędu – odpowiedział Tomasz Dzionek. – Wypadałoby czasem mieć opinię rad osiedli, jak oni się do takich spraw odnoszą. To też jest istotna kwestia, zwłaszcza rady osiedla Stare Miasto, gdzie ten problem jest – stwierdził Arkadiusz Masłowski. Radny Paweł Kamiński poprosił o „szczery powód”: – Dlaczego wzrasta cena? Łukasz Muciok odpowiedział: – Te pieniądze są przeznaczone na drogi i nie możemy ich na nic innego przeznaczyć. Dalej dodał, odpowiadając radnemu Robertowi Gawłowi, że Miasto z tego tytułu ma pozyskać około 1 mln złotych w stosunku rocznym. Po kolejnej wymianie zdań, ostatecznie głosowanie było w takiej samej relacji, jak wcześniej – 13:6 i podwyżki przeszły. Wejdą w życie od 1 kwietnia 2025 r.

Podwyżki biletów MPK

Podniesienie stawek za przejazdy jedno i wielorazowe MPK Gniezno przedstawiła Joanna Śmigielska. Potem zaczęła się dyskusja.

– MPK powinno być uważane jako spółka strategiczna w wielu wymiarach funkcjonowania miasta, a przez ostatnie lata nagłaśniana jest sprawa z ochroną środowiska i nadmiarem samochodów w mieście – mówił Robert Gaweł wskazując, że powinno się myśleć nad rozwijaniem przedsiębiorstwa, żeby zachęcał pasażerów: – 24 lata temu wprowadziłem się na Pławnik i tak jak 9 jeździła 2 razy na godzinę, tak przez 24 godziny jeździ nadal 2 razy na godzinę – stwierdził. Wskazał, że plan „zrównoważonej mobilności”: – Należy się grubo zastanowić, żeby ta oferta związana z częstotliwością zmieniła się, żeby zachęcić, tak jak młodzież, do jeżdżenia. Zasugerował stworzenie eksperymentu na jakiś czas, by obniżyć opłaty, bo nie jest to spójne z polityką zachęcania do korzystania ze zbiorowej komunikacji. Radna Natasza Szalaty wskazała, że podnosi się ceny biletów, a brakuje odpowiedniej komunikacji na terenie miasta czy wiat na przystankach.

– Koszty przedsiębiorstwa rosną, bo mamy w naszym kraju inflację, a podniesienie średniego wynagrodzenia powoduje podniesienie cen różnego rodzaju usług – przekazała Joanna Śmigielska.

– Musimy się zastanowić nad rozwojem MPK i oferty, aby była bardziej atrakcyjna dla mieszkańców – przyznał radny Tomasz Dzionek, odnosząc się do słów Roberta Gawła. Zastrzegł, że w 2025 roku będzie chciał powrócić do tematu zmian w rozkładzie oraz sieci połączeń.

Ostatecznie za podniesieniem cen biletów rezultat głosowania był ponownie taki sam: 13:6. Podwyżki wejdą w życie od 1 lutego 2025 r.

Ostatecznie za rozszerzeniem strefy, podwyżką opłat za parkowanie i podniesieniem cen biletów MPK zagłosowali: Janusz Brzuszkiewicz, Jan Budzyński, Beata Czechańska, Stanisław Dolaciński, Tomasz Dzionek, Olga Gandurska, Michał Glejzer, Marcin Jagodziński, Łukasz Kaszyński, Anna Krzymińska, Artur Kuczma, Zdzisław Kujawa, Tadeusz Purol. Przeciwko byli: Paweł Kamiński, Sebastian Błochowiak, Robert Gaweł i Arkadiusz Masłowski, Natasza Szalaty i Jan Szarzyński. Nieobecna byli: Beata Adamczyk, Wojciech Szymczak, Martyna Matysek oraz Jarosław Mikołajczyk.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.