Ciepło systemowe, dostarczane jest już do ponad połowy mieszkańców Gniezna, a sieć cały czas jest rozbudowywana. W tym roku przybędzie przyłączy w centrum oraz na południu miasta.
O tym, że korzystanie z ciepła systemowego jest lepsze dla środowiska, świadczy oczywiście fakt iż zastępuje on źródła niskiej emisji, jak piece węglowe. W centrum miasta jest już sporo budynków, w których do niedawna dymiło się z kominów, a obecnie te ostatnie służą jedynie wentylacji. Po przekroczeniu w 2017 roku granicy, jaką stanowiły tory kolejowe, sieć rozwija się coraz bardziej na południu miasta.
Tylko w tym roku PEC odnotowuje 29 przyłączeń: – Na dzisiaj nie ma przypadku realizacji budynku wielorodzinnego, która by nie korzystała z ciepła systemowego, jeśli tylko jest taka możliwość, by ten obiekt podłączyć. W tej chwili ponad 50% mieszkańców korzysta z ciepła systemowego – przekazał Jarosław Grobelny, prezes PEC. Jak dodał: – Zawsze problemem jest podłączanie budynków jednorodzinnych, kiedy te odległości są bardzo duże i inwestycyjnie jest to dość drogie, ale tam jest prościej wytworzyć sobie energię cieplną z odnawialnych źródeł, bo można zastosować chociażby pompy gruntowe czy powietrzne – to jest oczywiście kwestia korelacji cen energii elektrycznej i sprawności pompy.
Jak dodał, obecnie sieć kieruje się wzdłuż ul. Wrzesińskiej, gdzie nastąpi rozgałęzienie i doprowadzenie do kilku kolejnych miejsc – bloków przy ul. Cymsa, Szkoły Podstawowej nr 8, Akademii Nauk Stosowanych i innych obiektów, które się na to zdecydują. Nie wszystkich to jednak jeszcze zachęca.
Prezes PEC zapewnił, że w tym roku odbiorcy mogą liczyć na kolejną obniżkę o kilka procent: – PEC od kilku lat obniża ceny ciepła systemowego, tak też będzie w tym roku i taka taryfa została złożona – powiedział Jarosław Grobelny i nadmienił jeszcze: – PEC od kilku lat obniża ceny ciepła systemowego, tak też będzie w tym roku i taka taryfa została złożona.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.