Kapryśna aura nie była powodem do tego, by odwiedzający kompleks przy ul. Składowej zrezygnowali z poznania każdej atrakcji przygotowanej na tę okazję w ramach 150-lecia Parowozowni Gniezno. Można było przejechać się lokomotywą, ale i postrzelać, pozwiedzać czy… zmęczyć się napędzaniem ręcznej drezyny.
Wydarzenia odbywając się w Parowozowni Gniezno są tymi, które cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno tzw. mikoli, a więc miłośników kolejnictwa, ale także rodzin z dziećmi czy osób interesujących się historią. A w tym wyjątkowym miejscu ta łączy się kilka wątków dziejowych, składających się na 150 lat działalności.
Pomimo, że przed wejściem na teren lokomotywowni znajduje się pamiątkowy pomnik z okazji 1000-lecia, postawiony w 1988 roku, to jednak pierwsze obiekty parowozowni powstały wkrótce po tym, jak do Gniezna dotarła kolej w 1872 roku. Według dokumentacji, tzw. szopy dla lokomotyw pojawiły się w 1875 roku. Budynki te nie przetrwały w formie, którą można by prezentować jako okazałą spuściznę dawnych dziejów, gdyż na przestrzeni dekad kompleks był nieustannie rozbudowywany i modernizowany, a obiekty ulegały rozbiórce lub przebudowie. Dzisiaj istniejące, najbardziej okazałe obiekty kompleksu, powstały w okresie II wojny światowej, względnie na początku XX wieku.
Z okazji 150-lecia nie było tym bardziej składania kwiatów czy wielkich przemówień, za to atrakcje dla gości na tyle, na ile mogli to przygotować organizatorzy wraz ze sponsorami – Stowarzyszenie Parowozownia Gniezno wraz z Miastem Gnieznem i PGE Energetyka Kolejowa, a także partnerami, którzy pojawili się wraz ze swoimi stoiskami lub też składami pociągów, jak Koleje Wielkopolskie, Freightliner PL, PGE Energetyka Kolejowa, Urząd Transportu Kolejowego z nosorożcem Rogatkiem, TEKol z symulatorem lokomotywy, Nadleśnictwo Czerniejewo, Estede, Zabawa i Programowanie, Straż Ochrony Kolei. Zagościła też strzelnica, wystawa starych ciągników, rekonstruktorzy historyczni czy Mobilna Wioska Wojów. Nie zabrakło także gastronomii z Koła Gospodyń Wiejskich w Szczytnikach Duchownych.
W niedzielę 13 lipca w Parowozownia będzie otwarta w godzinach od 11 do 16. Zwiedzanie i atrakcje jak na plakacie poniżej. Wstęp wolny.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.