|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

Zmiany w komunikacji publicznej na terenie gminy Gniezno

Urząd Gminy Gniezno poinformował o zmianach, jakie mają zostać wprowadzone od stycznia 2023 roku w zakresie obsługi mieszkańców przez przewoźników świadczących usługi komunikacyjne na terenie tej jednostki samorządowej.

Od 2 stycznia 2023 r. wprowadza się zmiany w organizacji publicznego transportu zbiorowego realizowanego przez Spółkę Euromatpol na terenie Gminy Gniezno. Cena biletów jednorazowych dla wszystkich korzystających z transportu wynosić będzie 3,50 zł, bilety miesięczne uczniowskie do wszystkich miejscowości na trasie 40,80 zł. Przewoźnik zobowiązany jest stosować ulgi ustawowe.

Do 5 stycznia 2023 r na nowych trasach przewoźnik nie będzie pobierał opłat za korzystanie z linii.
Nowe linie komunikacyjne rozpoczynają i kończą bieg w Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym (ZCP) przy dworcu kolejowym w Gnieźnie, w celu dojazdu do szkół, zakładów pracy oraz przesiadki na pociąg.
Kursowanie autobusów zaplanowano w dniach od poniedziałku do piątku również w okresie ferii zimowych i wakacji letnich. Poranne kursy z Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w Gnieźnie realizowane będą po godzinie czwartej rano aby umożliwić dojazd do pracy do Gniezna mieszkańcom przed godziną szóstą. Następne kursy umożliwiające dojazd uczniów ok. godziny 7:30, 8:30 i 9:30 oraz powroty od godziny 13:30 do 17:30 i 19:00.

Trasy linii autobusowych przedstawiają się następująco:

  • Linia 1 ZCP – Skiereszewo – Braciszewo – Mnichowo – Dalki – ZCP;
  • Linia 2 ZCP – Goślinowo – os. Leszka Białego, os. Platynowe – Strzyżewo Kościelne – Strzyżewo Smykowe -Strzyżewo Paczkowe – Łukaszewko;
  • Linia 3 ZCP – Jankówko – Jankowo Dolne – Kalina – Wierzbiczany – Lubochnia – Kujawki – Wola Skorzęcka – Szczytniki Duchowne – Osiniec – ZCP
  • Linia 4 ZCP – Pyszczynek – Obórka – Zdziechowa -Mączniki – Zdziechowa – Napoleonowo – Modliszewo-Modliszewko – Łabiszynek – Goślinowo – ZCP

Przewoźnik uruchomi w pierwszych dniach stycznia możliwość zakupu biletów miesięcznych uczniowskich i pracowniczych. Stosowne informacje będą podane do publicznej wiadomości w późniejszym terminie.
Wnioski mieszkańców dotyczące trasy autobusu w m. Dalki przy os. Skalnym, Cienistym, Warzywnym, Wichrowym, Ogrodowym – przebudowaną drogą gminną, zostały uwzględnione w nowej siatce połączeń. Wnioski mieszkańców Osińca Al. Pierwszej i Al. Jedenastej zostaną uwzględnione przy planowanej pierwszej korekcie rozkładu jazdy po pierwszych tygodniach funkcjonowania transportu.

Dowozy dzieci do szkól gminnych będą prowadzone przez Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Usługowe „Joanna” Zbigniew Brzuszkiewicz z Gniezna. Od stycznia 2023r. następują zmiany w zakresie tych dowozów:

  • Uczniowie dojeżdżający do szkół na terenie gminy dowożeni będą na podstawie biletów miesięcznych, których koszt pokrywany będzie w całości z pieniędzy z budżetu gminy. W autobusie zapewnione będzie miejsce siedzące dla każdego dziecka oraz znajdować się będzie pełnoletni opiekun dla dzieci.
  • Dowozami objęte nadal będą dzieci dla których Gmina Gniezno nie ma obowiązku dowożenia czyli zamieszkujące bliżej niż 3 i 4 km od szkoły.
  • Linie dowożące uczniów do szkół w Zdziechowie, Szczytnikach Duchownych i Jankowie Dolnym funkcjonować będą na zasadzie linii ogólnodostępnych. Do autobusu na każdym przystanku będzie mógł wsiąść podróżny, który zakupi bilet jednorazowy i wysiąść na dowolnym przystanku tej linii. Przystanki końcowe tych linii to poszczególne szkoły na terenie gminy.

Szczegółowy rozkład jazdy zostanie opublikowany po 27 grudnia 2022r. Urząd Gminy Gniezno będzie na bieżąco informować o kolejnych rozwiązaniach w funkcjonowaniu transportu publicznego.

Funkcjonujące obecnie na terenie Gminy Gniezno linie MPK będą kursować od stycznia 2023r. bez zmian.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Emila
Emila
25/12/2022 14:47

A tereny na południe od Gniezna? W kierunku Wrześni?© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.