|  MN (opr)  |  6 komentarzy

„Pierwszy król czy mrugający fajtłapa?” – pytania o logo na 1000-lecie koronacji

W listopadzie ub. roku zaprezentowano logo, które ma stać się symbolem związanym z obchodami, zaplanowanymi w 2025 roku. Już wtedy wzbudził on sporo kontrowersji wśród niektórych mieszkańców.

Obchody z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego odbędą się za dwa lata, ale Miasto Gniezno już zaczęło przygotowania do tych wydarzeń. Dość niespodziewanie zaczęło się od zmiany logo, które zastąpiło przyswojone przez kilkanaście lat poprzednie, zawierające symboliczną katedrę wkomponowaną graficznie w motyw drzwi gnieźnieńskich. Nowe logo „jednej kreski” ma przypominać króla Bolesława Chrobrego.

– Nowe logo ma wszystko, co powinno kojarzyć się z taką rocznicą: koronę (wszak co to za król bez korony), wąsy (wiadomo, bardzo polskie) oraz krzyż (bo przecież koronacja miała miejsce w gnieźnieńskiej Katedrze). Ale żeby nie było zbyt poważnie, król mruga do nas filuternie, zamiast straszyć srogą miną – tak brzmi oficjalne stanowisko do księgi znaku na stronie Urzędu Miejskiego. Logo trafiło już na wszystkie dokumenty, które są wydawane przez Magistrat.

Temat wzbudził kontrowersje w sieci, bo logo wprowadzono – zdaniem niektórych osób – na szybko, bez konkursu czy konsultacji z mieszkańcami. Wielu osób jego wygląd nie zachwycał, a inni przeszli obojętnie obok tego. Teraz w sieci pojawił się film, w którym cały pomysł jest komentowany w dosadny sposób, z dość prześmiewczym akcentem filmowym.

– Nikomu nie trzeba mówić, że jest to niepowtarzalna szansa dla nas, by Gniezno zaprezentowało się z jak najlepszej strony. Taka okazja nie będzie się zdarzała przez najbliższe lata, a może i dziesiątki lat. To szansa jedna na tysiąc, by pokazać się z jak najlepszej strony, by liczba turystów, którzy będą przyjeżdżali do naszego miasta, wzrosła kilkukrotnie. Nie możemy tej szansy przespać. Czy ktoś pamięta obchody 1050. rocznicy chrztu Polski? Raczej nie – twierdzi radny Paweł Kamiński.

– Co można kupić za 6 tys. złotych? Okazuje się, że logo na milenium pierwszej w historii państwa polskiego koronacji – przyznaje Jakub Wawrzyniak, który dodaje: – Logo zostało wybrane spośród kilku projektów, a selekcji dokonywali pracownicy Wydziału Promocji w oparciu o sondę wśród urzędników miejskich, którzy dobrowolnie oddali swoje głosy.

– Chcemy zadać publicznie otwarte pytanie, czy tego typu logo koresponduje z powagą i znaczeniem wydarzenia, dla którego zostało stworzone? Dla nas jest ono absolutnie przekomiczne i przywołuje na myśl czasy przeszłe – twierdzi Patryk Frąckowiak.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
do wyborców
do wyborców
20/01/2023 10:42

No cóż , wkrótce wybory , pan Budasz już chyba prezydentem Gniezna nie będzie , został szefem PO na ” Gniezno” , pewnie będzie chciał swoją karierę polityka PO kontynuować w Sejmie lub w Senacie więc musi się wykazać przed szefostwem partii by dostać dobre miejsce na listach wyborczych .Jeśli spojrzeć na karierę i działania PO na rzecz Gniezna , to myślę że się wywiązuje z partyjnych zadań 😉 PO nas , choćby potop 😉

Teresa
Teresa
20/01/2023 09:05

Cokolwiek się nie zrobi to wszystkich nie zadowolisz!
Ludziska! Ogarnijcie się. Smutnych imprez mamy już kilka. Przykład: uroczystości związane z obchodami świętowojciechowymi.
1000 lecie koronacji może być wydarzeniem wesołym, nawet z przymrużeniem królewskiego oka. Mieszkańcy i turyści, którzy mieliby świętować z nami, mają dosyć smutku wkoło siebie. Właśnie dajmy im niekonwencjonalne wydarzenie. Koronacja królewska to nie pogrzeb.

seniorat
seniorat
20/01/2023 12:13
Odpowiedź  Teresa

A kto mówi, że uroczystości maja być smutne? Tego typu jubileusz powinien być przede wszystkim znakiem, że Polska od zarania dziejów była państwem silnym nie poddającym się żadnym wrogom i chciała się rozwijać jako suwerenny kraj w centrum Europy. Ale, jak to często bywa, wrogów i zdrajców nigdy nikomu nie brakuje, zatem i my ich mieliśmy i niestety nadal mamy na przestrzeni wieków. Jednak dzisiaj możemy być dumni, że mimo wszelkich dziejowych burz nasza Polska jest i będzie istniała i nigdy się nie podda się poddańczym naciskom, które jak wiemy czyhają na nas ze Wschodu i Zachodu. Dlatego tak piękny jubileusz powinien być nie wesołkowaty ze straganami na Rynku, a musi odzwierciedlać nasze piękne karty historii, które powinny być szeroko rozreklamowane na po całym świecie. Pani Teresie życzę budki z piwem, by mogła ze swoimi wesołkowatymi przyjaciółmi przymrużać oko w dzień jubileuszu. My natomiast wolimy poważniejsze podejście do poważnych uroczystości.

Piter
Piter
20/01/2023 00:18

Ten krzyżyk to nie krzyż chrześcijański tylko znak polskiego czerwonego Krzyża z karetek ratunkowych. Prezydent Budasz nie widzi różnicy?

Słodziak
Słodziak
19/01/2023 18:38

Beznadziejne, nieudane logo. Korona ok, normalna twarz z wąsem a nie twarz chorego na nie wiadomo co. Loki po bokach to symbol powstającego cechu fryzjerów? Wtedy fryzjer to był golibroda….. Należy wykorzystać rysy twarzy z pomnika Bolesława Chrobrego stojącego przed katedrą.

mieszkaniec
mieszkaniec
19/01/2023 14:03

Rewelacyjny filmik! Powinien obejrzeć go każdy gnieźnianin. Od siebie dodam – jaka władza, takie logo.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.