Medale, awanse i podziękowania. Strażacy z Gniezna obchodzili swoje święto

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie odbyły się dziś powiatowe obchody Dnia Strażaka. Uroczystość była okazją do podziękowania funkcjonariuszom za ich codzienną służbę oraz wręczenia awansów, odznaczeń i wyróżnień dla pełniących służbę w gnieźnieńskiej jednostce, ale nie tylko.
Święto strażaków, związane z obchodzonym kilka dni temu Międzynarodowy Dzień Strażaka, przypomina o roli, jaką formacja odgrywa w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańcom. Choć straż pożarna kojarzona jest przede wszystkim z walką z ogniem, współcześnie strażacy znacznie częściej uczestniczą w akcjach ratowniczych dotyczących wypadków drogowych, miejscowych zagrożeń czy usuwania skutków gwałtownych zjawisk pogodowych.
Podczas ceremonii, która odbyła się na dziedzińcu jednostki przy ul. Chrobrego, wyróżniono kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Wręczono medale, nominacje na wyższe stopnie służbowe oraz nagrody za wzorowe wykonywanie obowiązków.
Podczas uroczystości ogłoszono decyzje dotyczące odznaczeń państwowych i resortowych. Prezydent RP nadał Krzyż Świętego Floriana st. ogn. Bartłomiejowi Kaczmarkowi i st. ogn. Pawłowi Chmurze, a Brązowy Medal za Długoletnią Służbę otrzymali st. ogn. Tomasz Pakulski oraz st. ogn. Dariusz Zamiar. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” kpt. Tomaszowi Kulińskiemu i asp. sztab. Dominikowi Nawrockiemu. Odznakę „Świętego Floriana Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej” otrzymali druh Jacek Kowalski oraz druh Edmund Krawczyk.
Wręczono również liczne awanse służbowe. Stopień starszego brygadiera otrzymała bryg. Marta Kacprzycka, a stopień brygadiera nadano mł. bryg. Jarosławowi Łagutoczkinowi. Awanse na wyższe stopnie otrzymali także funkcjonariusze korpusu aspirantów i podoficerów. Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP przyznał ponadto nagrody pieniężne za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych mł. kpt. Kamili Kozłowskiej i mł. asp. Dawidowi Adamczykowi. Nagrodę za ukończenie studiów magisterskich w Akademii Pożarniczej otrzymał mł. kpt. Wiktor Leśny.
W trakcie obchodów wyróżniono również funkcjonariuszy za działalność na rzecz lokalnej społeczności. Starosta Gnieźnieński uhonorował wybranych strażaków kolekcjonerskimi banknotami wydanymi przez Narodowy Bank Polski z okazji Tysiąclecia Koronacji Bolesława Chrobrego. Prezydent Gniezna Medalem Królewskim odznaczył st. bryg. Martę Kacprzycką, natomiast medalem Gnieźnieńskim wyróżniono mł. bryg. Beatę Bułat oraz ogn. Patryka Kanclerza.
Podczas wydarzenia ogłoszono także laureatów wyróżnień przyznawanych przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gnieźnie. Tytuł „Gnieźnieńskiego Działacza OSP Roku 2025” otrzymał druh Marcin Ziółkowski z OSP Łubowo, natomiast „Gnieźnieńskim Strażakiem OSP Roku 2025” została druhna Daria Bartz z OSP Niechanowo. Wyróżniono również jednostki OSP w Strzyżewie Smykowym i Ułanowie oraz przyznano „Powiatowe Płomienie” druhnom z OSP Łubowo i OSP Strzyżewo Smykowe.
Podczas uroczystości poinformowano także o włączeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Mielnie w gminie Mieleszyn do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na okres pięciu lat. Po zakończeniu części oficjalnej głos zabrali zaproszeni goście, którzy gratulowali strażakom i dziękowali im za codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców regionu.
Ponadto st. bryg. Marta Kacprzycka, komendant KP PSP Gniezno, podziękowała samorządom oraz firmom, które wsparły działalność lub współpracują z jednostką na różnych polach.
#Tagi
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.



















