|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Pierwsza policjantka w gnieźnieńskiej komendzie

źródło: KPP Gniezno

Pierwszą kobietą, która została przyjęta do gnieźnieńskiej policji ze stopniem służbowym, była Maria Mulowska.

Przy okazji Dnia Kobiet, Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie przybliżyła fragment historii z dawnych lat, rozproszonej w wielu archiwach. Jest to krótki akcent dziejów dawnej komendy Policji Państwowej z okresu II Rzeczypospolitej.

Z zachowanych rozkazów Komendanta Wojewódzkiego wynika, że Maria Mulowska została przyjęta do kancelarii komendy w Gnieźnie jako pomoc biurowa w 1921 roku. W przeciwieństwie do innych, nierzadko na krótko zatrudnionych w podobnym charakterze kobiet, na swoim stanowisku musiała sprawować się bardzo dobrze. W styczniu 1926 roku przyjęto ją do służby ze stopniem starszego posterunkowego i tym samym stała się pierwszą funkcjonariuszką w Gnieźnie. Prawdopodobnie jednak nie uczestniczyła w patrolach, ale dalej kontynuowała swoją pracę administracyjną. Ze służbą w komendzie rozstała się latem 1931 roku. Jej dalszy los jest nieznany.

Na zdjęciu u góry, wykonanym w drugiej połowie lat 30., znajdują się żony gnieźnieńskich funkcjonariuszy, zrzeszonych w ramach Rodziny Policyjnej. Fotografię wykonano na terenie ówczesnej komendy przy ul. Dąbrówki 13. Pośrodku stoi nieznany z imienia i nazwiska starszy posterunkowy.

Poszukiwane są pamiątki i informacje o gnieźnieńskich policjantach z lat 1919 – 1939 oraz ich powojennych losach. Osoby posiadające informacje proszone są o kontakt: Anna Osińska tel. 47 77 21 209, mail: anna.osinska@po.policja.gov.pl

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.