|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Pamiątki schowane pół wieku temu znaleziono podczas remontu kiszkowskiego rynku

Pamiątki schowane prawie pół wieku temu przez mieszkańców Kiszkowa zostały odnalezione w podstawie pomnika, który został zdemontowany z uwagi na trwające prace przy remoncie placu w tej miejscowości.

O kapsule czasu pozostawionej pod pomnikiem „Pomnik poległych i pomordowanych w latach 1918-1919 oraz 1939-1945” na Rynku w Kiszkowie było wiadomo od początku jego postawienia w 1974 roku. Jak jednak informuje Urząd Gminy, nie było jednak wiadomo, w której części monumentu miała się ona znajdować.

Ponieważ trwa remont placu w Kiszkowie, monument zgodnie z projektem ma zostać przeniesiony. W przyszłości pozwoli to na bardziej godne obchodzenie uroczystości patriotycznych. Przy okazji demontażu postanowiono prace wykonywać na tyle ostrożnie, by spróbować odnaleźć wspomnianą kapsułę czasu – 

Jak informuje urząd, było to niezwykle karkołomne zdanie i operator młota pneumatycznego wykazał się intuicją i czujnością, która pozwoliła wydobyć zwartość kapsuły bez uszkodzenia: – Co ciekawe mimo zabetonowania, butelka była pęknięta a w środku znajdowała się woda, która negatywnie wpłynęła na jakość zachowanych dokumentów, banknotów oraz monet. Na światło dzienne wydobyto więc przedmioty, schowane tam prawie 49 lat temu – we wrześniu 1974 roku. 

Co jest jednak ciekawe, spis pozostawianych przedmiotów różnił się nieco od stanu faktycznego znaleziska. Były banknoty z okresu międzywojennego, a także monety z PRL-u. Poza pieniędzmi znajdowały się jeszcze dokumenty takie jak Akt hołdu dla Poległych za Ojczyznę Pomnika zbudowanego w XXX-lecie Powstania Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, z 20 sierpnia 1974 r. nadany przez Związek Bojowników o Wolność i Demokrację w Kiszkowie oraz informacja o wykonawcach pomnika z 20 sierpnia 1974 r. Jak jednak przekazano, wilgoć negatywnie wpłynęła na ich jakość, tak samo jak na banknoty, które bardzo się odbarwiły.

Jak dodano, pod nowym miejscem w obelisku zostanie również „zatopiona” kapsuła czasu – ta zostanie schowana w późniejszym czasie.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.