|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Oficjalnie otwarto odnowiony budynek MOK-u

W czwartkowe południe oficjalnie dokonano otwarcia odnowionego Miejskiego Ośrodka Kultury. Obiekt zyskał nowe wnętrza, został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i – jak przyznają prowadzący – stanie się ponadlokalną jednostką kulturalną.

To była bardzo wymagająca inwestycja, która trwała ponad dwa lata, ale jej założenia łącznie z dofinansowaniem są jeszcze wcześniejsze. Same prace rozpoczęły się w kwietniu 2021 roku i odtąd w zasadzie cały budynek uległ metamorfozie od posadzek piwnic aż po strop na poddaszu. Remontem objęta została zarówno zabytkowa XIX-wieczna część budynku, jak i jego późniejsze fragmenty, dobudowane w XX wieku.

Na poziomie piwnic znajduje się galeria wraz z różnymi pracowniami i salą prób, na parterze sala widowiskowa, przeszklone atelier oraz zaplecze techniczne i administracyjne, a na kolejnych poziomach i w częściach budynku są sale dla sekcji zainteresowań, ćwiczeń, sensoryczne itp. Łącznie jest to 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni, która teraz zostanie zagospodarowana przez ponad 60 sekcji przygotowanych na nadchodzący 70. sezon kulturalny (zobacz listę i zapisy). 

Wszystkie poziomy budynku zostały „spięte” windami i podnośnikami dla wózków inwalidzkich, a także są wyposażone w toalety dostosowane do osób niepełnosprawnych. 

Inwestycja była możliwa dzięki pozyskanemu przez MOK dofinansowaniu unijnemu w kwocie 7 593 423,32 zł. Partnerem projektu był Urząd Miejski w Gnieźnie. 


Projekt realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wniosek uzyskał dofinansowanie w ramach Osi Priorytetowej 9 „Infrastruktura dla kapitału ludzkiego”, Działanie 9.2 „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”, Poddziałania 9.2.1 „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”. 

„Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic Miasta – etap I: Adaptacja budynku Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z jego rozbudową” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.”

„Dofinansowane z programu „Promesa dla Kultury” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie w kwocie 574 071,00 zł pochodzi ze środków Funduszu Promocji Kultury”.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.