|  Rafał Wichniewicz  |  8 komentarzy

Program obchodów 105. rocznicy powstania wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie

Grudzień, a szczególnie jego ostatnie dni, większość z nas przeżywa w klimacie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Uwaga Wielkopolan, w tym także mieszkańców Gniezna, skupia się jednak na innym ważnym wydarzeniu, jakie miało miejsce przed 105. laty.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się już od środy 27 grudnia. Tego dnia Dom Powstańca Wielkopolskiego będzie otwarty od 14:00 do 20:00 – będzie możliwość zwiedzania ekspozycji, ale także w nawiązaniu do realizowanego przez MOK projektu “Kobiety Wolności. O bohaterkach Powstania Wielkopolskiego” wziąć udział w warsztatach dotyczących kobiet, które brały udział w powstaniu.

Tego dnia każdy, kto odwiedzi Dom Powstańca Wielkopolskiego będzie miał okazję do stworzenia własnej bohaterki, a nawet super bohaterki z czasów powstania. Uczestnicy najpierw poznają kobiety i dziewczyny, które uczestniczyły w niepodległościowym zrywie na wystawie, a następnie stworzą jej portret wykorzystując filc i kolorowe włóczki. Ten warsztat będzie się odwoływał do rękodzieła, jakim jest szycie, a którym tradycyjnie zajmowały się kiedyś głównie panie. Każdy będzie też mógł spróbować samodzielnie uszyć symbol powstańczy czyli kokardę narodową – obowiązkowo do noszenia tego dnia. Takie same atrakcje czekają w sali pamięci także 28 grudnia.

W dniu, w którym powstanie wielkopolskie dotarło do Gniezna, tj. 28 grudnia, 105. rocznica zrywu zostanie upamiętniona uroczystościami patriotycznymi na cmentarzu oraz koncertem.

Pełen program wydarzeń dostępny jest poniżej:

Środa, 27 grudnia:

  • 14:00 – 20:00 Zwiedzanie wystawy, warsztaty edukacyjne – Dom Powstania Wielkopolskiego (Stary Ratusz, wejście od ul. Rzeźnickiej)
  • 18:00 Msza święta w katedrze

Czwartek, 28 grudnia:

  • 14:00 – 20:00 Zwiedzanie wystawy, warsztaty edukacyjne – Dom Powstania Wielkopolskiego (Stary Ratusz, wejście od ul. Rzeźnickiej)
  • 12:00 Uroczysta sesja Rady Miasta Gniezna – Stary Ratusz
  • 13:00 Otwarcie wystawy „Powrót Dowódcy” poświęconej 10. rocznicy sprowadzenia ciała kpt. Pawła Cymsa z Bystrej do Gniezna na Akropol Bohaterów – Stary Ratusz
  • 17:00 Oficjalne uroczystości z okazji 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego w Gnieźnie na cmentarzu św. Piotra. W tym przemówienie, złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem, a następnie wspólny przemarsz z cmentarza do Starego Ratusza
  • 18:00 Koncert melodii nie tylko patriotycznych – Sara Powaga i Maciej Bąk – Sala Kryształowa – Stary Ratusz – wstęp wolny

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
28/12/2023 09:54

jadę do was (do Gniezna) , zobaczyć jak obchodzicie 105 rocznice Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego ——– z cyklu ” ruda wrona ORŁA nie pokona ” —- poznańskie przyspiewka (wolne media przez TVP Poznan ) na tych nowych poplecznikow niemiec …odwieczni wrogowie Polski ……….

Karol Barsolis -potomek Powstanca Wielkopolskiego (zabity przez niemcow podczas Powstania Wielkopolskiego

wilk
wilk
27/12/2023 16:36

Jaka władza takie obchody!!Piniędzy nie ma i nie bydzie na nic!!! A komuna spod nazwy drużyny bajzlu szykuje od nowego roku kolejne podwyżki!! Mieszkańcy,CZAS pogonić te pro sowieckie i pro niemieckie władze w naszej Pierwszej Stolicy,bo nasi dziadowie POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY,chyba się tam w grobach obracają ze wstydu!!

Adalbertus
Adalbertus
19/12/2023 08:41

A czy według nowej władzy możliwe jest świętowanie Powstania Wielkopolskiego? Przecież było ono wymierzone przeciwko naszym nowym panom niemcom? Co na to Targowicka koalicja 13 Grudnia ? Co na to pierwsza twarz obecnej władzy Gruszczyński, który chyba wykupił abonament na zdjęcia na portalu „Moje Gniezno”.

Gnieźnianin
Gnieźnianin
22/12/2023 18:52
Odpowiedź  Adalbertus

Nie wykupił żadnego abonamentu tylko wykupił kogoś

Jasiu
Jasiu
26/12/2023 20:22
Odpowiedź  Adalbertus

a mogłeś wziąć sobie do serca myśl Marka Twaina

Zdzichu z Budaszowki
Zdzichu z Budaszowki
26/12/2023 22:30
Odpowiedź  Adalbertus

Słuszna uwaga.
Gdyby nie Tzw Dom Powstania, to by była dżuma.
Proniemiecka partia nie chce obrażać Berlina.

Kris
Kris
26/12/2023 23:30
Odpowiedź  Adalbertus

Pytanie w punkt. Część Gnieźnioków woli jednak być tylko zbieraczami szoaragów i podcieraczami niemieckich… wiecie czego. Ciekawe kiedy ośmiogwiazdkowcy skapną się, iż zostali niemiłosiernie zrobieni w bambuko przez ryżych targowiczan?

Marek ZYGMUNT
Marek ZYGMUNT
27/12/2023 19:58
Odpowiedź  Kris

Czy to prawda , że więźniowie z Gębarzewa, mają by wcześniej zwalniani, by utworzyć z jednego bloków więziennych miejsce dla …… imigrantów przewiezionych z Niemiec ?© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.