|  Rafał Wichniewicz  |  6 komentarzy

Podpisano list intencyjny z okazji 1000. rocznicy koronacji

Ponad 10 miesięcy pozostało do wydarzeń, które upamiętniać będą tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego. Dzisiaj podpisano list intencyjny, który zapewnia wsparcie logistyczne, merytoryczne i finansowe dla zaplanowanych przedsięwzięć.

W Starym Ratuszu spotkali się dzisiaj przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych oraz Kościoła. Wszystko po to, by zaprezentować współpracę przy organizacji 1000. rocznicy pierwszej koronacji, która odbyła się w Gnieźnie w 1025 roku.

– To wydarzenie miało znaczący wpływ na historię naszego kraju. Punktem wyjścia, a więć możliwością koronacji, był chrzest księcia Mieszka I i dalej umacnianie pozycji Polski w Europie. Tak naprawdę pełna suwerenność europejska i powołanie monarchii polskiej to własnie moment koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 roku w katedrze gnieźnieńskiej. To wydarzenie ma znaczenie nie tylko dla nas gnieźnian, ale przede wszystkim dla Polaków – tu ukształtowała się przyszłość polityczna i ekonomiczna potęgi Polski w okresie średniowiecza – mówił prezydent Michał Powałowski.

Jak przekazano, do tej pory nad zakresem współpracy oraz możliwościami współpracowano w grupach nieformalnych, ale ich przedstawicielami byli dzisiejsi sygnatariusze dokumentu – abp Wojciech Polak, wojewoda Agata Sobczyk, marszałek Marek Woźniak, starosta Tomasz Budasz i prezydent Michał Powałowski.

– Gniezno jest kolebką polskiej państwowości. Miejscem, które nas jednoczy we wspólnej historii. Mamy nadzieję właśnie, że wspólna organizacja tego wyjątkowego wydarzenia przyczyni się do upowszechnienia historycznego bogactwa miasta Gniezna i wspomnienia tych niezwykłych pierwszych władców Polski, którzy dali nam w spadku wartości i motywacje, które są niezmienne – zjednoczona, suwerenna, niepodległa i pojednana Polska – mówiła wojewoda Agata Sobczyk.

W programie przewidziane są oficjalne uroczystości. Najprawdopodobniej w kwietniu odbędzie się Zgromadzenie Narodowe, a więc wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu RP, a także tzw. Msza Koronacyjna w katedrze. To nie wszystko.

– Oprócz tych ceremonialnych wydarzeń w programie jest też szereg propozycji dla mieszkańców – chociażby w formie inscenizacji plenerowych, odtwarzających koronację. Myślę, że ta oferta jest bardzo bogata, a tym samym bardzo kosztowna. Myślę, że głównie to dzisiejsze sformalizowanie będzie służyło kwestii przygotowania kosztorysu i umówienia się co do tego, kto będzie ponosił określone koszty – przyznał marszałek Marek Woźniak. Na obecnym etapie, jak nam przekazano, koszt zaplanowanych od kwietnia do września przedsięwzięć wynosi około 6 mln złotych. To sporo jak na miejski budżet, stąd wsparcie z każdej strony na pewno będzie potrzebne.

– Cieszę się, że mogę zadeklarować również wsparcie organizacyjne, finansowe ze strony powiatu gnieźnieńskiego – powiedział starosta Tomasz Budasz. – Jesteśmy wdzięczni Bogu, naszym przodkom i historii, że to wydarzenie miało miejsce i chcemy za nie podziękować. To jest z naszego, kościelnego punktu widzenia wdzięczność, w którą się całym sercem włączamy – dodał abp Wojciech Polak Prymas Polski. 

Główne obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego odbędą się w kwietniu 2025 roku, ale w kolejnych miesiącach zaplanowano szereg wydarzeń, które mają być formą upamiętniającą ten wyjątkowy czas – zwłaszcza, że w tym samym roku przypadać będzie także 1000. rocznica koronacji Mieszka II. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Romek
Romek
13/06/2024 19:20

To jest rocznica popadnięcia w podległość wobec Germanii. Symbolem tego jest otwarta korona królewska Chrobrego, co oznacza władcę niesuwerennego. Może to dla kogoś dobra podstawa do świętowania, dla mnie nie. Nie napiszę tu , za kogo uważam Chrobrego, bo nie opublikują tego komentarza.

Maly rycerz
Maly rycerz
14/06/2024 15:18
Odpowiedź  Romek

Nie znasz historii. Chrobry- Bolesław Wielki to największy z Polski Królów wg. Długosza – księga I i II. On to odrestaurował granice Lechitow. wg. Kronik niemieckich, Polskich, Ruskich i Wegierkich Polska od zachodu stykała się z półwyspem Duńskich, bo Obodryci i Wilki należeli do Państwa Chrobrego. Na Południu aż do Chorwacji lenników. Na dunaju Granica. Wg Tietmara Graniczyła Podlaska z Grecja. To za Chrobrego doszło do zaprszestania płatności trubutu Niemcom wiec albo z ciebie ruski agent albo piszesz o sprawach o których masz 0 % pojęcia.

Romek
Romek
14/06/2024 17:32
Odpowiedź  Maly rycerz

Przeczytaj mój tekst ze zrozumieniem, a potem wypisuj te bzdury, akt poddaństwa w postaci przyjęcia korony otwartej z rąk Niemca, to akt poddaństwa i nijak się to ma, do militarnych podbojów Chrobrego. Zanim zaczniesz obrażać, to wyobraź sobie „mały móżdżku”, że są jeszcze ludzie, którzy nie są ani ruscy ani szwabscy, tylko do granic polscy.

MGO
MGO
16/06/2024 23:41
Odpowiedź  Romek

A o tej koronie piszesz na podstawie obrazów Matejki czy wizerunku z 20 zł? Proponuję zobaczyć/wygooglowac jak wyglądała korona Władysława Łokietka zwana Koroną Chrobrego ponieważ była wykonana jako jej replika

Romek
Romek
20/06/2024 13:16
Odpowiedź  MGO

Mówię o koronie, którą ty osobiście widziałeś w dniu koronacji Chrobrego, oczywiście to Cesarz Niemiec był podległy Chrobremu. .

mieszkaniec
13/06/2024 13:27

Lepiej późno,niż wcale. Ale rewelacji nie należy się spodziewać. Za mało czasu nawet na stworzenie projektów tak wielkopomnego wydarzenia.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.