|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Zmarł prof. Jerzy Siepak

W minioną sobotę zmarł prof. Jerzy Siepak, naukowiec związany rodzinnie i zawodowo z Gnieznem i powiatem – w tym z Akademią Nauk Stosowanych.

Jerzy Siepak urodził się we wsi Czechy w gminie Kłecko w 1943 roku. Ukończył szkołę w Kłecku, a następnie I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Następnie kształcił się i realizował swoją działalność na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie został chemikiem – na Wydziale Chemii. Przez lata był kierownikiem Zakładu Analizy Wody i Gruntów.

Związał się także swoją działalnością z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową (obecnie Akademia Nauk Stosowanych), gdzie pełnił funkcję prorektora ds. nauki i rozwoju, a następnie dyrektora Instytutu Inżynierii i Ochrony Środowiska. Angażował się w tematykę ochrony środowiska, także w kontekście Gniezna oraz prowadził różne projekty, w które zaangażowane byli gnieźnieńscy studenci. Sam był autorem licznych publikacji naukowych.

Nie zapominał także o swojej rodzinnej okolicy, czemu wyraz dała gmina Kłecko w pożegnalnym wpisie: – Z przykrością informujemy o śmierci prof. Jerzego Siepaka. Pan profesor mimo, że swoją karierę naukową związał z Poznaniem i pracą na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, to nasze miasto miał zawsze w pamięci i wspierał lokalne inicjatywy. Jedną z nich była pamięć o pisarzu Włodzimierzu Odojewskim. Profesor swoją ostatnią wizytę w rodzinnym mieście odbył dokładnie miesiąc temu. Przekazał wówczas do biblioteki kolejną partię książek ze swojego prywatnego księgozbioru. Jerzy Siepak zmarł w wieku 80 lat.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.