|  Rafał Wichniewicz  |  5 komentarzy

Upamiętnili 85. rocznicę wybuchu wojny

W miejscu, które przypomina m.in. o bestialskim mordzie, dokonanym na pacjentach szpitala „Dziekanka”, odbyły się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej.

Takich miejsc, w których przypomina się o wydarzeniach, których ostatni świadkowie odchodzą z tego świata, na terenie Gniezna jest dużo. Uroczystości upamiętniające niemiecki atak na Polskę z 1 września 1939 roku obchodzono już w lasku na Dalkach, gdzie mała miejsce pierwsza egzekucja, a także na skraju Lasu Miejskiego, gdzie również miał miejsce bestialski mord. Tym razem wydarzenie odbyło się na terenie szpitala „Dziekanka”.

Tablica, która znajduje się na ścianie kościoła przy ul. Poznańskiej, upamiętnia pacjentów i personel lecznicy, który został zamordowany lub zginął w trakcie okupacji. Jest to tylko skromna forma przypomnienia o zbrodni, jakiej Niemcy dokonali w tym miejscu zimą z 1939 na 1940 rok, kiedy to w ramach akcji T4 wymordowano około 2,5 do 3 tys. osób chorych psychicznie.

Poczty sztandarowe, delegacje samorządu, mundurowych i różnych środowisk, najpierw wzięły udział w Mszy świętej w kościele parafii pw. bł. Michała Kozala, by po godzinie 12 pojawić się na terenie szpitala, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Tam do zgromadzonych słowo wygłosił prezydent Michał Powałowski.

– Akcja pod kryptonimem T4, akcja eliminacji osób fizycznie i umysłowo upośledzonych była planowana już przed wojną przez Hitlera. Zdaniem tego największego zbrodniarza w historii, chorzy zajmowali łóżka, które mogły być potrzebne dla rannych żołnierzy i narażali kraj na niepotrzebne wydatki – mówił prezydent Michał Powałowski i dalej dodał: – Eksterminacja psychicznie i nieuleczalnie chorych, określana kryptonimem „T4”, stanowiła preludium Holocaustu, największej zbrodni w historii ludzkości. 

Następnie modlitwę za zmarłych odmówił ks. Piotr Bulanda, proboszcz parafii, po czym przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze pod tablicą, na koniec odśpiewując Rotę. Całość zwieńczyło wspólne zdjęcie uczestników oraz krąg harcerski.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wilk
wilk
03/09/2024 12:57

I co reparacje od Niemców nam się NIE należą?? NIE będzie żadnego pojednania,dopóki nie będzie zadośćuczynienia,to samo się tyczy drugiego okupanta Rosji,identyczna sprawa!!!

Nemo
Nemo
01/09/2024 19:34

A może zamiast tych obchodów, urzędnicy powinni wziąć się do pracy ? Jest tyle spraw do załatwienia , rzeczy do zrobienia, zbudowania dziurawych i krzywych chodników , dymiących kominów itd . Ale , przecież jest tyle rocznic do obchodzenia – potop szwedzki , najazd mongołów , wojna z krzyżakami , wojna trzydziestoletnia itd . Jak , w takim razie zająć się pracą?

Zdzisław
Zdzisław
02/09/2024 11:36
Odpowiedź  Nemo

Szanowny Panie. Po pierwsze to także część pracy urzędników.Jeśli uważa Pan, że upamiętnianie nie jest potrzebne to szczerze gratuluję. Ponadto obchody odbywały się w niedzielę.

Elja
02/09/2024 13:15
Odpowiedź  Nemo

Nemo nie dojrzałeś do powaźnego traktowania, więc twoje komentarze są nic nie warte. Szkoda czasu nawet na ich czytanie.

Leszek Kabaciński
01/09/2024 18:39

Gniezno. Tak Zdzisław Jasnowski upamiętnił dzień 01.09.1939 w 2024 roku.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=8352940201394392&set=p.8352940201394392&type=3



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.