Po nagle przerwanej sesji, podwyżki w gminie Gniezno przyjęto jednogłośnie

W miniony wtorek kontynuowana była sesja Rady Gminy Gniezno, która została przerwana w poprzedni czwartek po tym, jak opuściła ją część radnych. Teraz wszystko odbyło się bez żadnych dyskusji.
O sytuacji w samorządzie Gminy Gniezno informowaliśmy kilka dni temu – podczas sesji część działaczy, którzy nie należą do klubu Radnych Niezależnych, opuściła demonstracyjnie posiedzenie w trakcie procedowania jednej z uchwał. Chodziło o podwyżkę podatku od nieruchomości i propozycję zmniejszenia jednej z nich dla osób prowadzących działalność gospodarczą – zamiast 22 zł na 21 zł za metr kwadratowy.
Za autora tej propozycji uważał się radny Patryk Dobrzyński, który miał ją przedstawić na komisji w poniedziałek 21 listopada. Ostatecznie jednak z tego się wycofano – jak twierdził wymieniony, także po głosach Radnych Niezależnych. Tymczasem na posiedzeniu w czwartek 24 listopada przedstawiciele tego klubu złożyli propozycję obniżenia tej podwyżki do ww. stawki 21 zł. To spowodowało, że radny Patryk Dobrzyński wyszedł z sali, a wraz z nimi pozostali działacze. W efekcie sesję trzeba było przerwać, bo zabrakło kworum. Jedna i druga strona publicznie lub w prywatnych rozmowach zarzucała sobie dziecinadę.
We wtorek 29 listopada posiedzenie Rady Gminy Gniezno było kontynuowane. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że tuż przed nim w urzędzie odbyło się spotkanie większości radnych, które miało przebiegać w bardzo burzliwej atmosferze. W jego trakcie zapadły ustalenia, których efekt miał miejsce na – już oficjalnym i transmitowanym – posiedzeniu rady.
Po wznowieniu sesji, radna Agnieszka Rzempała-Chmielewska z klubu Radnych Niezależnych wycofała swój wniosek o obniżkę ww. stawki, a taki sam projekt złożył Patryk Dobrzyński. W takiej treści uchwała przeszła jednogłośnie. Nikt nie zabrał już żadnego głosu i nie odniósł się do całej sytuacji z minionego czwartku.
W trakcie sesji podniesiono stawki podatku od nieruchomości średnio o ok. 15% za metr kwadratowy:
- Grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – z 80 groszy na 92 grosze
- Grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych z 4,80 zł na 5,50 zł
- Grunty pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego z 40 groszy na 46 groszy
- Grunty niezabudowane objęte obszarem rewitalizacji z 3,15 złotego na 3,56 złotego
- Budynki lub ich części mieszkalne z 70 groszy na 80 groszy
- Budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynki mieszkalne lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej z 18,50 złotego na 21 złotych
- Budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym z 11,18 złotego na 12,64 złotego
- Budynki lub ich części związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajęte przez podmioty udzielające tych świadczeń z 4,87 złotego na 5,55 złotego
- Budynki lub ich części pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – gospodarcze zlokalizowane przy budynkach mieszkalnych z 5 złotych na 6 złotych
- Budynki lub ich części pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego z 7 złotych na 8 złotych.
Ponadto podniesiono także opłaty za odbiór śmieci – teraz będzie ona wynosiła 32 zł od osoby. Jak poinformowano, na ten drugi aspekt wpływ mają wyniki przetargu na odbiór odpadów na terenie gminy.
#Tagi
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

















dziecinada to mało powiedziane. Pytanie tylko w czyim wykonaniu!!!!!
Jak to w czyim? Jeżeli interesuje się ktokolwiek tą gminą, to doskonale wie, kto z radnych jest największym podżegaczem w wielu sprawach. Zamącić, zakręcić, byle zamieszać. Tak, to naprawdę dziecinada, a nie troska o rozwój własnego podwórka.