|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

Drogi krajowe przygotowane do zimy: „całą dobę monitorujemy sytuację pogodową”

Akcja zima

Mimo iż pierwsze sygnały świadczące o tym, że zima mimo wszystko da się we znaki, pojawiły się już dwa tygodnie temu, to tak naprawdę aura ta dopiero zaczyna gościć w naszym regionie na stałe. Może potrwać przynajmniej najbliższe trzy – cztery miesiące. GDDKiA zapewnia, że jest przygotowana do zapewnienia najwyższego standardu utrzymania dróg.

Pogoda nie rozpieszcza nikogo, ani użytkowników dróg, ani osób odpowiedzialnych za ich utrzymanie. Podobnie jak z deszczem, także śnieg czy marznąca mżawka może wystąpić w całym województwie, jak i lokalnie, na niewielkim obszarze. Mimo to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu zapewnia, że drogowcy są przygotowani do zimy i wbrew znanemu powiedzeniu, nie są „zaskoczeni” warunkami, tylko mają określone założenia, według których należy postępować.

Najwyższy standard utrzymania dróg, któremu podlegają „krajówki”, obejmuje konieczność usunięcia śniegu w ciągu 4 godzin oraz 6 godzin w przypadku pośniegowego błota. Na terenie powiatu gnieźnieńskiego jest to droga krajowa nr 15 oraz ekspresowa S5.

– Jak co roku, przygotowania do zimy trwają od okresu letniego – dotyczy to zarówno sprzętu, jak i pracowników obsługi, którzy są szkoleni, żeby w momencie uruchomienia akcji i wypuszczenia sprzętu na drogi, byli gotowi. Nasi dyżurni są instruowani na wszelkie tego typu działania, bo to oni wydają dyspozycje na podstawie o informacji o warunkach pogodowych i w ten sposób współdziałamy razem z firmami, które bezpośrednio obsługują naszą sieć. Przeciwdziałamy śliskości i głównie odśnieżamy drogi – przekazał Patryk Kosicki, p.o. oddziału GDDKiA w Poznaniu.

dodaje. Sól drogowa, rozsypana na jezdni, utrzymuje swoją właściwość do ok. -3, -5 stopni. Na terenie Wielkopolski zgromadzonych jest 30 tysięcy ton soli, z czego 2 tys. ton już zostało wykorzystanych podczas pierwszych zimowych warunków: – Wszystko jest robione tak, by w momencie wystąpienia opadów, drogi były maksymalnie przygotowane i przyczepne. Te warunki mogą się zmieniać z godziny na godzinę i ta reakcja jest natychmiastowa i wyprzedzająca z naszej strony – przyznaje Patryk Kosicki.

W piątek drogowcy GDDKiA spotkali się z policjantami, by poza przeprowadzoną akcją profilaktyczną na al. Reymonta, ocenić przygotowania do zimy i zapewnić o współpracy w zakresie podejmowanych działań.

Przypomnijmy, że na terenie Gniezna i powiatu funkcjonuje czterech zarządców dróg (krajowy, wojewódzki, powiatowy i miejski – poza miastem jest gminny), z których każdy ma przypisane różne standardy utrzymania podczas zimy, zakładające różny czas reakcji po wystąpieniu opadów śniegu.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kierowca
Kierowca
03/12/2022 15:31

A powiatowe drogi szklanka ! Droga Wilkowyja -Zakrzewo tragedia .20 km/h taka szklanka . Wstyd Powiat !!!!© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.