|  Rafał Wichniewicz  |  10 komentarzy

„Dlaczego mieszkańcy Gniezna są gorsi niż mieszkańcy gmin ościennych?”

Miasto Gniezno ponosi straty z tytułu Polskiego Ładu i zmian w podatkach – twierdzą włodarze miasta. Na przestrzeni ostatnich czterech lat strata wynieść miała już około 30 mln złotych.

Od półtora roku temat Polskiego Ładu wielokrotnie był już omawiany, ale wymowność jego funkcjonowania widać przede wszystkim w finansach samorządu. O tym, że niektóre gminy są faworyzowane, a w innych środków tych jest nieproporcjonalnie mniej, mówiliśmy już kilkukrotnie. Miasto dokonało pewnych podsumowań w tym zakresie.

– W 2019 roku weszła ulga dla osób do 26 roku życia, następnie podniesiono kwotę wolną, dwa razy zmieniono opodatkowanie, zmieniono opodatkowanie emerytów. To wszystko powodowało, że traciliśmy jako Miasto finansowo. 37% PIT trafia do samorządu miejskiego i my mówimy, że straciliśmy przez te cztery lata około 50 mln złotych. Rekompensatę otrzymaliśmy na poziomie 20 mln złotych. Na przestrzeni tych lat strata wynosi 30 mln złotych – stwierdził prezydent Tomasz Budasz. Jak dodał, kwoty tych dofinansowań nie odzwierciedlają poziomu inflacji.

Włodarz miasta odniósł się (bez wymawiania nazwy) do przykładu jednej z gmin na terenie powiatu i dysproporcjach, jakie doświadczyło Miasto w tym kontekście: – My dostaliśmy 4,7 mln złotych, ta gmina 9,5 mln złotych. W drugiej edycji była różnica, my otrzymaliśmy 8,5 mln złotych, a gmina 2,4 mln złotych. U nas jest 61 tys. mieszkańców, a w tej gminie jest 4057 osób. Podzieliliśmy to przez otrzymane pieniądze i u nas wyszło, że na jednego mieszkańca wyszło 214 złotych w ramach rekompensaty z Polskiego Ładu. W tamtej gminie – 2925 złotych na osobę. Cóż tu dodać? Żaden algorytm, logarytm, nie da się tego opowiedzieć słowami, dlaczego mieszkańcy Gniezna są gorsi niż mieszkańcy gmin ościennych? Owszem, dla małych gmin, których budżet nierzadko wynosi kilkanaście milionów złotych, otrzymanie wysokiego dofinansowania jest niezwykle ważne, bo bez tego nie udałoby się zrealizować takich inwestycji, jak drogi czy kanalizacja. Niemniej, jak wskazano, to Gniezno jest centrum powiatu, bo mieszkańcy pozostałych gmin korzystają bardzo często z wielu usług oferowanych w mieście – od szkół, urzędów, poprzez drogi, na usługach czy wydarzeniach kulturalnych kończąc. Miasto stara się je zapewniać, choć środków ma na to coraz mniej.

Jak dodał prezydent, straty przez samorząd ponoszone są także w innych dziedzinach. Mowa tu o marżach Orlenu, o których było głośno na przełomie roku: – Poprosiliśmy naszego przewoźnika, by podał, jakie straty poniósł w związku z tym zbójeckim prawem monopolisty. Każdy miesiąc, a mówimy tu o październiku, listopadzie i grudniu, bo wtedy były spadki cen, to 51 tysięcy złotych straty MPK miesięcznie – stwierdził Tomasz Budasz. W sumie więc w tym zakresie wyniosło to 150 tys. złotych.

Wracając do tematu przyznawania środków z Polskiego Ładu, prezydent przyznaje iż nie są w ogóle znane jakiekolwiek kryteria: – Brak jasnych, czytelnych, przejrzystych zasad powoduje tego rodzaju niesprawiedliwości. Dodać należy, że w przypadku projektów unijnych, funkcjonuje konkretny regulamin i punktacja. Tu funkcjonuje „uznaniowość”. Czyja? Nikt nie przyznaje wprost, ale niektórzy samorządowcy w prywatnych rozmowach wskazują iż to, czy ktoś otrzyma środki na taki czy inny projekt, zależne jest od „przyjaźni” z przedstawicielami PiS. Dowodem tego nierzadko są potem podziękowania, zamieszczane przez niektórych samorządowców na oficjalnych stronach urzędów.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Czerepach
Czerepach
25/01/2023 15:29

Panie Prezydencie Gniezna, widocznie, a raczej na pewno, te przytaczane przez Pana gminy mają znacznie lepszych gospodarzy, którzy potrafią lepiej się rządzić, sprawniej zabiegać o fundusze, a i potrzeby mieszkańców innych gmin są tak samo ważne, więc proszę nie robić sobie porównań. Pan świadomie i dobrowolnie zdecydował się kandydować na prezydenta Gniezna, a jak Panu wychodzi niestety każdy widzi.

Jarek
Jarek
22/01/2023 08:22

Włodarze miasta, zacznijcie poszukiwać w końcu oszczędności w swoich nadmiernie wysokich pensjach wy nieroby!

szperacz
szperacz
24/01/2023 10:59
Odpowiedź  Jarek

Pensja prezydenta jest ograniczona przepisami, ale wiceprezydenci i prezesi spółek, no to oho! https://bip.gniezno.eu/cms/20472/2022 oraz https://bip.gniezno.eu/cms/20475/2022 Komentarz zbyteczny.

Obiektywny
Obiektywny
20/01/2023 22:03

Spokojnie sprzedacie kilka dziełek i sie wyrówna. Swoją drogą tyle co sprzedaliscie majatku miejskiego i jeszcze brakuje wam pieniedzy to świadczy a waszym nieudacznictwie.

czas działania
czas działania
20/01/2023 20:31
wilk
wilk
18/01/2023 16:00

Budaszowi źle,że ludzie mają więcej w portfelu pieniędzy,a już nazwanie działanie Orlenu,zbójeckim,dyskwalifikuje jako samorządowca,a wkracza w politykę.NIE trzeba było uczestniczyć w wielu akcjach przeciwko POLSKIEMU RZĄDOWI,w których brali udział sami nieudacznicy z antypolskiej i antyspołecznej platformy oszustów! Trzeba było zachować dystans,a po drugie ZBÓJECKIE prawo to stosuje sam prezydent z radnymi komuchami pozwalając od kilku lat na PODWYŻKI wszelkich mediów dla MIESZKAŃCÓW miasta!! Na tym polega rządzenie??W miastach gdzie NIE rządzą platfusy z komuchami,z resztą to jedno i to samo, NIE MA takich podwyżek!!!!

Gnieźnianin
Gnieźnianin
19/01/2023 17:57
Odpowiedź  wilk

Proszę podać przykład takiego miasta gdzie nie ma podwyżek. Czyli wg wilka okradanie miejskich spółek jest antypolskie. Ciekawe podejście. Żółć i nienawiść przesłania trzeźwy osąd i wzrok.

do wyborców
do wyborców
20/01/2023 06:22
Odpowiedź  Gnieźnianin

Co tam u ciebie towarzyszu? A u was Putin grzeje ,wódkę daje ? Czyli PO staremu – haraszo?

łysy
łysy
20/01/2023 10:59
Odpowiedź  do wyborców

Jak już to charaszo. Też jestem antykomunistą, ale żeby takie bzdury pisać?

tutejszy
tutejszy
24/01/2023 10:52
Odpowiedź  Gnieźnianin

Sam sobie poszukaj, jak nie analizujesz tematu!© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.