|  Rafał Wichniewicz  |  4 komentarze

Druga część parku „Dziekanki” zostanie zrewitalizowana

źródło: Google Street View

Wschodnia część zieleńca, otaczającego Szpital „Dziekanka”, zostanie poddana odnowieniu – podobnie jak jego zachodni fragment dwa lata temu.

Niedawno Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” im. Aleksandra Piotrowskiego w Gnieźnie ogłosił przetarg na rewitalizację terenu parkowego. Pod nazwą zadania „Ochrona dziedzictwa naturalnego na terenie szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie” kryje się odnowienie stanu zieleni we wschodniej części kompleksu. Teren ten w sporej części ucierpiał podczas nawałnicy w 2017 roku i do dziś w niektórych miejscach wciąż znajdują się powalone konary. Ponadto od lat obszar ten nie był w żaden sposób uporządkowany w sposób umożliwiający korzystanie z niego, dlatego idąc śladem rewitalizacji dokonanej w zachodniej części kompleksu, teraz zrealizowane zostanie podobne zadanie.

W ramach zadania typu „zaprojektuj i wybuduj” zostanie wykonany projekt rewitalizacji, a następnie przeprowadzona zostanie jego realizacja. W tym drugim etapie przewiduje się m.in. pielęgnację drzewostanu, wycinkę sanitarną, wykonanie ścieżek, ustawienie małej architektury oraz oświetlenia, odtworzenie trawników oraz zakup i posadzenie roślin.

– Celem przedsięwzięcia jest otwarcie parku dla mieszkańców miasta Gniezna, ze szczególnym zaakcentowaniem jego wartości przyrodniczej poprzez edukację przyrodniczo – ekologiczną – zawarto w dokumentacji przetargowej. Ponadto odnowiony ma zostać zabytkowy płot, stojący wzdłuż ul. Poznańskiej, a także metalowe ogrodzenie od strony ul. Kostrzewskiego – od strony parkingu przy tej ulicy powstanie także furtka.

W obszarze zieleni przewiduje się prace arborystyczne w koronach drzew w ilości 700 sztuk oraz wycinkę egzemplarzy chorych i stanowiących zagrożenie w ilości 155 sztuk. Samych drzew na terenie tej części parku naliczono 981 sztuk. Pojawią się także budki lęgowe, schrony dla nietoperzy, wiata edukacyjna itp.

Na realizację zadania zaplanowano 4 mln 563 tys. złotych ze środków szpitala (docelowo budżetu Województwa Wielkopolskiego). Do przetargu wystartowały trzy firmy:

  • Gardenia z Jankowa Dolnego – 4 mln 795 tys. złotych
  • PARK-M Poland sp. z o.o. ze Starego Sącza – 5 mln 999 tys. złotych
  • GARTE Polska sp. z o.o. ze Swarzędza – 3 mln 729 tys. złotych.

Wszystkie firmy dają gwarancję 10 lat. Wykonawca zostanie wyłoniony najpewniej w najbliższym czasie. Realizacja obu etapów, a więc efekt samej rewitalizacji, powinien zostać zakończony do 29 sierpnia 2025 roku.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
07/06/2024 09:08

Jak wszystko zostanie dobrze wykonane to będzie pięknie.

senior
18/06/2024 11:07
Odpowiedź  Anna

Ale jakim kosztem?! Wielkopolska słynęła niegdys z porządku, punktualności, rzetelności, od lat schodzi na psy. Gniezno jest tego najsmutniejszym dowodem. To jest tak, jak do wladzy dostają się politycy, a nie fachowcy i prawdziwi gospodarze.

mieszkaniec
mieszkaniec
06/06/2024 23:58

Najpierw się niszczy to, co wypracowały i dokonały poprzednie pokolenia, by potem przyznane środki, zamiast służyć innym, nowym celom przeznaczać na rewitalizacje. To tak, jak w przypadku wielu nie tak dawnych inwestycji gnieźnieńskich typu Dzieciniec na 3 Maja, Dolina Pojednania itp. „rewitalizowanych” po latach niedopilnowania. Bogatym jesteśmy miastem………………………

medyk
10/06/2024 21:47
Odpowiedź  mieszkaniec

Kiedyś o park dziekański dbał ogrodnik przy wsparciu leczonych pacjentów, dla których praca w zieleni była znakomitą terapią. A dzisiaj świat jest postawiony na głowie.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.