|  Rafał Wichniewicz  |  2 komentarze

33-latka przekazała oszustom pieniądze. Od większej straty uratowała ją pracownica banku

Wyjątkowo łatwowierną ofiarą oszustów okazała się jedna z mieszkanek, która najpierw przekazała oszustkom kody BLIK, a potem prawie zaciągnęła dług. Uratowała ją dopiero pracownica banku.

O sytuacji, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu, informuje dzisiaj komenda Policji w Gnieźnie. W czwartek 22 lutego 33-letnia mieszkanka otrzymała telefon od osoby, która podawała się za pracownika banku. Przekazał jej, że ktoś włamał się na jej konto i zaciągnął pożyczkę.

– Przekonywał, że istnieje pilna potrzeba pokrycia strat i w ten sposób namówił pokrzywdzoną na przekazanie za pomocą bankowości internetowej w postaci kodów Blik 10 tysięcy złotych. Oszust nie poprzestał na tym. Zadzwonił kolejnego dnia i dalej instruował 33-latkę, że ta musi udać się do banku i zaciągnąć pożyczkę w kwocie 60 tysięcy złotych, po czym przekazać gotówkę sprawcy – informują policjanci. Dopiero, kiedy kobieta udała się do banku, pracownica placówki zaczęła podejrzewać, że 33-latka padła ofiarą oszustów. Dlatego skontaktowała się z gnieźnieńską komendą.

– Funkcjonariusze po wysłuchaniu relacji 33-latki udaremnili przekazanie przez nią pożyczki oszustom.
W ten sposób mieszkanka naszego powiatu straciła 10 tysięcy złotych. O mały włos a byłaby stratna znacznie więcej – informuje KPP Gniezno.

– Apelujemy o ostrożność i rozwagę podczas telefonicznych rozmów z nieznajomymi osobami. Pamiętajmy, że oszuści manipulują rozmową tak, by uzyskali jak najwięcej informacji. Dlatego w kontaktach z nieznajomymi kieruj się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Rozłącz się i skontaktuj z konsultantem swojego banku, aby zweryfikować, czy rozmówca faktycznie jest tym, za kogo się podaje. Można też osobiście udać się do oddziału, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Przestrzeganie kilku zasad sprawi, że nie utracimy swoich oszczędności – apelują policjanci.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Renata
Renata
28/02/2024 10:57

Cośka mi tu nie pasuje.a od kiedy to banki tak szybko dają pożyczki i to w takiej kwocie.

Kurczak
Kurczak
27/02/2024 10:03

To nie było prowokacji policyjnej z przekazaniem gotówki i złapaniem sprawców?© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.