|  MN (opr)  |  Zostaw komentarz

Historia ul. Dąbrówki na wystawie plenerowej

Zdjęcie nadesłane

Przez wiele lat ul. Dąbrówki była miejscem, gdzie znajdowały się hotele, rozwijało się życie kulturalne i kwitło rzemiosło. To także miejsce zamieszkiwania wyjątkowych ludzi. Wystawa autorstwa Muzeum to kolejny ukłon w stronę gnieźnieńskiej historii, którą niezmiennie staramy się upamiętniać.

Na wystawie na skwerze przed II LO prezentowane są fotografie ukazujące takie wydarzenia jak: legendarny kolarski Wyścig Pokoju, procesje odpustowe z relikwiami św. Wojciecha, czy kolejne rocznice Cechu Rzeźnicko-Wędliniarskiego i Bractwa Czeladzi Rzeźnickiej w Gnieźnie.

– Na siedmiu planszach znajdziecie kilkadziesiąt zdjęć, pocztówek, anonsów prasowych i grafik, które opatrzyliśmy opisami historycznymi dotyczącymi ulicy i działających tu ludzi. Ponadto, dzięki współpracy z Łukaszem Walczakiem – uczniem I LO w Gnieźnie, pokazujemy także spojrzenie młodego pokolenia na piękno detali architektonicznych tej ulicy. Na planszach znajdują się numery. To mobilny przewodnik, czyli uzupełnienie i dodatkowe informacje dla ciekawskich – informuje Muzeum Początków Państwa Polskiego.

W trakcie trwania wystawy można sie udać do gabloty umieszczonej w byłej siedzibie Fabryki Kasprowicza przy ul. Dąbrówki 15a. Znaleźć tam można pamiątki po Bolesławie Kasprowiczu, przedsiębiorcy, filantropie i zasłużonym gnieźnianinie.

Wystawa czynna jest do 31 lipca 2023 r. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.