|  MN (opr)  |  Zostaw komentarz

Piknik na wyspie z powstaniem wielkopolskim w tle

Wraz z początkiem jesieni w MOK-u będzie działo się sporo – także za sprawą działań z pozyskanych środków zewnętrznych. Jednych z nich jest projekt „Powstanie Wielkopolskie od podszewki. O codziennym życiu powstańców”.

Idea ma w założeniu ukazać powstanie w sposób odmienny, niż dotychczas się przyjmowało. Nie będzie skupiał się na kontekście politycznym i działaniach militarnych, ale na codziennym trudzie i egzystencji uczestników powstania oraz motywacjach, które skłoniły ich do podjęcia i wytrwania w wysiłku walki.

Działanie ukaże życie codzienne zwykłych ludzi w okresie, gdy Polska i Wielkopolska odzyskała niepodległość. Dzięki niemu, przybliżone zostaną konkretne aspekty powstańczej codzienności jak np. czas wolny i rozrywka, strój codzienny, ówczesne dzieciństwo, zaopatrzenie i przygotowanie posiłków, kontakty z domem i relacje społeczne, fotografie pamiątkowe itp.

Już teraz zapraszamy na piknik rodzinny, który odbędzie się w niedzielę 10 września w godzinach między 16.00 a 20.00 na wyspie nad Jeziorem Jelonek (popularnie zwanym Wenecją). To właśnie w tym miejscu sto lat temu odbywały się pikniki i zabawy. W tym roku przypada 100. rocznica, odkąd ta nazwa funkcjonuje, a podczas pikniku wystąpi zespół GentleSwing, który będzie grał muzykę na żywo podczas potańcówki. Usłyszeć będzie można nie tylko muzykę swingową, ale również jazz, blues, a nawet tango. Zespół celebruje brzmienia ubiegłego stulecia co pozwoli uczestnikom przenieść się w czasie i znakomicie bawić w klimacie retro.

Podczas pikniku nie zabraknie także zabaw podwórkowych sprzed 100-lat. Zabawy będą nawiązywać również do działalności Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, które prężnie działało na naszych terenach i miało swój wkład w Powstanie Wielkopolskie skupiając młodzież, a także kobiety.

Sesja fotograficzna, będzie miała miejsce podczas pikniku i będzie powrotem do tradycji robienia zdjęć przed pójściem na front. Podczas sesji mieszkańcy będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w stylu retro, nie w mundurach, lecz w codziennych atrybutach stroju.

Program pikniku 10 września:

  • 16.00 – 19.00 – gry i zabawy podwórkowe
  • 16.00 – swingowy warsztat taneczny
  • 17.00 – 20.00 – koncert zespołu GentleSwing

Wstęp wolny.


Dofinansowano ze środków Biura “Niepodległa”, w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.