|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Trzemesznie

Fundacja Atut zaprasza na Festiwal im. Jerzego Waldorffa, który odbędzie się w Trzemesznie, z którym to miastem i okolicami ten znany miłośnik sztuki i kultury wysokiej był związany w pierwszych latach swojego życia.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 7 października 2023 r. w auli Szkoły Podstawowej nr 1, ul. Śniadeckich 18. Festiwal im. Jerzego Waldorffa ma za zadanie popularyzować muzykę i literaturę – dwie wielkie pasje Jerzego Waldorffa, który w młodości mieszkał w Rękawczynie (gmina Orchowo) i uczył się w gimnazjum w Trzemesznie. Waldorff przez całe swoje życie wracał do tych miejsc.

– O Rękawczynie napisał „to jest miejsce na ziemi do dziś dla mnie święte, jak dla chrześcijan Jerozolima”. Miłość Waldorffa do tych stron została utrwalona w piosence Wandy Warskiej „Zaproś nas do Trzemeszna”, która stanie się muzycznym motywem przewodnim festiwalu – wyjaśnia Jolanta Sroczyńska-Pietz, prezeska Fundacji Atut. Jak dalej dodaje: – Chcemy mieszkańcom Trzemeszna przybliżać kulturę wysoką, zapraszając do naszego miasteczka, znanych ludzi literatury i wybitnych muzyków. Waldorff przez całe swoje życie popularyzował wiedzę o muzyce oraz literaturze i wspierał rozwój tych sztuk. Fundacja Atut realizuje te same cele na prowincji, w lokalnej społeczności. Założona została przez grupę twórców, animatorów kultury i społeczników, którzy chcą promować kulturę wysoką tam, gdzie ona jest trudniej dostępna.

Gościem festiwalu będzie Mariusz Urbanek – pisarz i publicysta, autor m.in. biografii Jerzego Waldorffa (Waldorff. Ostatni baron Peerelu). Spotkanie to na celu przybliżyć postać Jerzego Waldorffa, jego twórczość i działalność na rzecz kultury. Bedzie także mowa o związkach z Wielkopolską.

Drugie wydarzenie festiwalowe to kameralny koncert muzyki klasycznej w wykonaniu utytułowanych muzyków – Doroty Kuczyńskiej (piano) oraz  Sary Powagi (skrzypce). W repertuarze m.in. tanga Astora Piazzolli, Ennio Morricone czy dzieło ulubionego kompozytora Jerzego Waldorffa – Karola Szymanowskiego.

Program festiwalu 7 października:

16.00 – spotkanie z Mariuszem Urbankiem – autorem biografii Jerzego Waldorffa

17.30-18.00 – foyer festiwalowe:

  • prezentacja twórczości Jerzego Waldorffa
  • okazja do indywidualnych rozmów z Mariuszem Urbankiem i możliwość zakupu książek pisarza

18.00 – kameralny koncert muzyki klasycznej: Sara Powaga (skrzypce), Dorota Kuczyńska (fortepian)

Festiwal jest współfinansowany z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego  w Poznaniu w ramach zadań publicznych w dziedzinie kultury w roku 2023 pn. Wspieranie projektów umożliwiających realizację przedsięwzięć na rzecz kultury w miejscowościach oddalonych od centrów kultury oraz dzięki wsparciu darczyńców i przyjaciół Fundacji Atut.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Atut, a partnerami przy organizacji Festiwalu im. Jerzego Waldorffa są Biblioteka Publiczna w Trzemesznie i Szkoła Podstawowa nr 1 w Trzemesznie.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.