|  MN (opr)  |  Zostaw komentarz

Premiera albumu zdjęć Janusza Chlasty

zdjęcie nadesłane

To zwieńczenie trzech lat działań, związanych z unikalnym dziedzictwem fotograficznym Janusza Chlasty. Już za kilka dni odbędzie się premiera albumu zdjęć autorstwa gnieźnieńskiego fotoreportera.

Pierwsza Stolica Polski w obiektywie gnieźnieńskiego fotografika zawiera w sobie niezwykłą magię – i to nawet wtedy, kiedy ujęcia przedstawiają codzienność mieszkańców naszego miasta. Wszyscy uczestnicy Festiwalu Fotografii „Z garażu Janasza Chlasty” mieli okazję ponownie podziwiać zbiory fotografa podczas licznych wystaw i spotkań – teraz zbiór zdjęć w formie albumu będzie można zabrać do domu. Promocja albumu odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w sobotę 13 stycznia o godzinie 16.

Przypomnijmy, jakie było tło wydarzeń. Po śmierci fotografa, w jego garażu odkryto materiał fotograficzny w postaci 7 tysięcy filmów, dotyczących Gniezna i regionu. Od 2020 roku, dzięki woli jego syna Grzegorza, trwały prace nad oczyszczeniem, uporządkowaniem i zdigitalizowaniem plików – w sumie pozyskano ich około 70 tysięcy! Na zdjęciach znajduje się ogromna dokumentacja miejsc, imprez i ludzi czasów minionych – można rzec wszystkiego, co wówczas działo się w Pierwszej Stolicy Polski, m.in. budowa kościołów, dróg, bloków, całych osiedli, ustawienie pomnika Bolesława Chrobrego przed katedrą, wydarzeń kościelnych, imprez, scen z zakładów pracy, życia mieszkańców oraz fotografii okolicznych miast i wsi.

Zwieńczeniem cyklu wydarzeń i wystaw w ramach festiwalu jest album zawierający zbiór zdjęć fotografika. W wydawnictwie znalazły się zdjęcia czarno-białe od lat 60. do 90. XX w. Album został wydany w twardej oprawie. Składa się 240 stron. Opracowaniem koncepcji książki zajął się artysta fotograf i dokumentalista Mariusz Forecki. Za opracowanie graficzne, dobór materiałów odpowiada Dobosz Studio z Poznania.

We wnętrzu znajdziemy teksty m.in. prof. Macieja Szymanowicza – historyka sztuki specjalizującego się w historii fotografii oraz Grzegorza Chlasty, syna Janusza. Wydawcą albumu jest Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.

Druk wykonała poznańska DrukMania, a koordynatorem publikacji został Władysław Nielipiński, który przygotował także opisy zdjęć. Wsparcia udzieliło także Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Gnieźnie, w którym obecnie przechowywane są negatywy zdjęć.

Podczas spotkania Mariusz Forecki – opowie o szczegółach pracy nad albumem oraz wyjawi według jakiego klucza dokonał wyboru fotografii.

Od dnia promocji publikację będzie można nabyć za kwotę 120 zł w Miejskim Ośrodku Kultury.

Każdy, kto zdecyduje się zakupić album w dniu jego premiery otrzyma kalendarz ze zdjęciami Janusza Chlasty.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.