|  MN  |  Zostaw komentarz

„Przyjdź i pokaż swoją kolekcję” – spotkanie otwarte, nie tylko dla kolekcjonerów

Po raz pierwszy Miejski Ośrodku Kultury wspólnie ze Stowarzyszeniem Grupa Rekonstrukcji Historycznej Dragoner organizuje wydarzenie, w ramach którego zaprasza pasjonatów przeszłości, kolekcjonerów i zbieraczy pamiątek historycznych z Gniezna.

Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia. Od godziny 15.00 do 19.00 w Starym Ratuszu i ma na celu nie tylko pokazanie publiczne prywatnych kolekcji związanych z historią miasta i powiatu – to także wymiana wiedzy, informacji, poznanie się nawzajem i sieciowanie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Wydarzenie nie będzie miało charakteru handlowego tzn. nie będzie sprzedaży ww pamiątek, ponieważ wszystko odbywa się pod hasłami: zobacz, podziel się opowieścią, dotknij, ale nie zniszcz.

Zaproszeni do udziału wystawcy zaprezentują artefakty z okresu I i II wojny światowej, Powstania Wielkopolskiego 1918/19 i czasów powojennych. Nie będą to jednak tylko militaria, ale pamiątki takie jak fotografie, pocztówki, dokumenty, drobne przedmioty związane z postaciami, miejscami, zakładami, historycznymi wydarzeniami, czy życiem codziennym gnieźnian.

Jednym z najmłodszych uczestników będzie Konrad, który jest kolekcjonerem przyrodnikiem. Rozbudowuje kolekcję entomologiczną czyli związaną z owadami. Pokaże m.in. egzotyczne motyle, pająki, skorpiony. Owady są oczywiście spreparowane i będą zaprezentowane w specjalnych gablotkach posiadających etykietę z nazwą i miejscem występowania danego gatunku.

Z kolei jednym ze starszych wystawców jest Pan Wiesław, który pokaże swoją pokaźną kolekcję pocztówek. Jego idee fix jest zebranie wszystkich pocztówek pokazujących Gniezno, a wydanych przez Krajową Agencję Wydawniczą Ruch. Są to pocztówki powojenne, a do pełnej kolekcji brakuje mu kilka sztuk. Poza tym Pan Wiesław zbiera przedwojenne pocztówki z widokami Gniezna, osobno jako widoki miasta i osobno widoki katedry.

W trakcie czterech godzin imprezy będzie można spotkać się i posłuchać opowieści m.in. także dobrze znanych mistrzów promowania lokalności jak animator kultury i muzealnik Jarek Mikołajczyk znany z wielu wcieleń (tu pojawi się jako Muzealny Detektyw) czy Rafał Wichniewicz, dziennikarz i regionalista, który niedawno wydał książkę „Granda w Gnieźnie” o przedwojennych mrocznych historiach naszego miasta.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.