W minioną sobotę w klasztorze oo. Franciszkanów w Gnieźnie odbyło się spotkanie poświęcone powstaniu styczniowemu.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gnieźnieński Komitet Pamięci wraz z postulantami franciszkańskiego zakonu. Było ono poświęcone wyzwoleńczemu zrywowi z lat 1863 – 1864 roku, które choć bezpośrednio nie dotknęło naszego regionu, to jednak objęło spory obszar dawnej I Rzeczypospolitej. Wzięli w nim udział także wielkopolanie, którzy nielegalnie przekraczając prusko-rosyjską granicę, dołączali do powstańczych oddziałów i brali udział w walkach.
Losy powstańców, pochowanych w Gnieźnie, przybliżył Rafał Jurke, zaś bracia postulanci opowiedzieli o powstaniu przez pryzmat XIX-wiecznych grafik prasowych oraz śpiewali nie tylko powstańcze pieśni patriotyczne. Usłyszeć można było także białoruski nieformalny hymn Pahonia oraz wspomniano o Konstantym Kalinowskim, białoruskim bohaterze walk powstańczych.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Śpiew po białorusku: tego jeszcze w Gnieźnie nie było! 🙂
Szkoda że średnia wieku 60 lat. Gdzie jest młodzież w tym czasie?
Brawa za pomysł i ciekawe poprowadzenie!
Super inicjatywa. Właśnie wszedł na ekrany Powstaniec 1863. Pozycja obowiązkowa dla każdego patrioty !