|  Rafał Wichniewicz  |  2 komentarze

Wyjątkowy dar dla archiwum. Dzięki niemu można odkryć nieznane historie Gniezna

Nieznane dotąd szerszemu gronu egzemplarze dziennika z Gniezna z przełomu lat 1918 i 1919, trafiły właśnie do miejscowego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu. Teraz najciekawsze aspekty zostaną przedstawione podczas wyjątkowej prelekcji.

Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie i Archiwum Państwowe w Poznaniu zapraszają na wydarzenie „Przekartkowane. Lech Gazeta Gnieźnieńska z lat 1918-1919”. Co jest w tym wyjątkowego? Fakt, że badacze historii naszego miasta zyskali nowe źródło informacji, które do tej pory było nieznane większości osób. Mowa o numerach ww. dziennika, który wychodził od listopada 1918 roku (po wojennej przerwie), ale do tej pory wydania z 1918 i 1919 roku uznawane były za wybrakowane, względnie nieistniejące.

Niedawno, do Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie trafiły egzemplarze właśnie obejmujące okres od listopada 1918 roku do końca 1919 roku (z pewnymi lukami), które zostały przekazane przez państwo Hannę i Władysława Suwalskich. Tym wyjątkowym gestem gnieźnian, pozostali mieszkańcy, w tym regionaliści, zyskali nowy wgląd w historię – zwłaszcza z okresu powstania wielkopolskiego i przejmowania steru rządów przez Polaków na terenie Gniezna oraz regionu.

Wydarzenie organizowane jest w 105. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, formalnie kończącego Powstanie Wielkopolskie. Odbędzie się ono w piątek 16 lutego o godzinie 18 w Starym Ratuszu. Wstęp wolny. W ramach wydarzenia odbędzie się:

  • prelekcja Marka Szczepaniaka, kierownika gnieźnieńskiego Oddziału APP, poświęcona rocznikom Lecha z okresu powstania wielkopolskiego;
  • wystawa planszowa dotąd nieznanych, wybranych numerów i fragmentów z „Lecha. Gazety Gnieźnieńskiej” z 1918 i 1919 roku.

Gazeta „Lech” była pierwszą polską gazetą wydawaną codziennie w Gnieźnie od 1895 roku do początku września 1939 roku. Dziennik wychodził od wtorku do niedzieli, a treściowo zawierał informacje ze świata, kraju i regionu. W okresie Powstania Wielkopolskiego „Lech” regularnie sprawozdawał wydarzenia polityczne i społeczne, które miały wówczas miejsce. Artykuły, obwieszczenia, nekrologi, ogłoszenia drobne dały nowe, nieznane dotąd światło na walki powstańcze i życie codzienne, co niezwykle wzbogaca naszą wiedzę o społeczeństwie, mieście i regionie tamtego czasu. Wstęp na wydarzenie jest wolny. W ramach wydarzenia odbędzie się:

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
czytelnik
czytelnik
10/02/2024 14:55

Jedyne co dobre że Budasz odchodzi.Tylko kto naprawi buble które zostawi

Marek Antoni ZYGMUNT
Marek Antoni ZYGMUNT
10/02/2024 13:10

Dobrze, ze takie wydarzenia ( przekazania cennych zbiorów), się nagłaśnia i ubogaca prelekcjami i wystawami. Brawa dla organizatorów !!© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.