|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Akcja żonkile w Bibliotece

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę  powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.

Do akcji po raz kolejny włącza się Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. 19 kwietnia zapraszamy do Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a po zakładkę do książki w kształcie żonkila. W tym dniu w Domu Sąsiedzkim Pod Sówką odbędą się warsztaty dla szkół podstawowych „Pamięć drobinek” oparte na opowiadaniu Zofii Staneckiej, a podczas zajęć dla młodzieży będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie „Jak dbać o pamięć?”, która jest jedną z nadrzędnych wartości, jednoczącą i  nadającą  nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.