|  MN  |  Zostaw komentarz

30 lat współpracy polsko-węgierskiej na fotografii

Zapraszamy do Galerii MOK na wystawę fotograficzną będącą podsumowaniem 30 lat współpracy miast Esztergom i Gniezna.

Na ekspozycję składają się autorskie fotografie węgierskich twórców Atillii Mudraka i Aniko Hock oraz plon polsko-węgierskiego pleneru fotograficznego, koordynowanego przez gnieźnianina Władysława Nielipińskiego. Wymienione osoby były od lat twórczo i aktywnie zaangażowane w podtrzymywanie polsko- węgierskiej wymiany kulturowej.

Historia kontaktów polsko – węgierskich rozpoczęła się w latach 90. ubiegłego wieku, w ramach Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Esztergom. Gdy podobne towarzystwo powstało w Gnieźnie, kontakty zintensyfikowały się. Współpracę sformalizowano w ramach oficjalnej umowy pomiędzy władzami miast, a jej plonem był szereg inicjatyw – projekty unijne, turnieje sportowe, wyjazdy studyjne, plenery artystyczne i szeroko rozumiana współpraca w dziedzinie kultury. Nie bez znaczenia jest fakt, że miasto Esztergom jest jednym z najstarszych węgierskich miast, podobnie jak Gniezno. Założone w 960 r. przez księcia Gejzę jako stolica budzi oczywiste skojarzenia z I stolicą Polski i postacią koronowanego w gnieźnieńskiej katedrze Bolesława Chrobrego. Tych podobieństw jest znaczenie więcej.

Krótko o twórcach na wystawie: Attila Mudrak to zawodowy fotograf pochodzący z Esztergom. Fotografuje przedmioty, obiekty sakralne i plenery Niecki Karpackiej. Jego fotografie ukazują związki architektury z przyrodą. Jest fotografem przy esztergomskim Muzeum Chrześcijaństwa. Członek licznych towarzystw fotograficznych, nagradzany i doceniany, swoje prace prezentował w Austrii, Finlandii i w wielu miastach w Polsce, w tym w Gnieźnie w 2008r. Aniko Hock to fotografka dokumentalistka życia miasta Esztergom. Tematyką jej fotografii jest miasto, Dunaj i przyroda oraz relacje z prywatnych dalekich podróży. Współpracuje z władzami miasta Esztergom i licznymi stowarzyszeniami. Swoje zdjęcia regularnie publikuje w sieci, prasie lokalnej i ogólnokrajowej. Władysław Nielipiński to gnieźnieński animator kultury i fotograf. Organizator licznych warsztatów, plenerów, konkursów i wystaw fotograficznych. Jedną z form jego aktywności były warsztaty fotograficzne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, które regularnie realizował w różnych wielkopolskich miejscowościach. Z czasem te warsztaty nabrały charakteru międzynarodowego. Dlatego na wystawie nie zobaczymy jego autorskich prac, a plon warsztatów polsko-węgierskich zorganizowanych w 2017r. w sąsiadującej z Esztergom miejscowości Chľaba.  Wzięły w nich udział osoby z polskich Warsztatów Terapii Zajęciowej (z Poznania, Gębic i Wielenia) z uczniami Szkół Specjalnych ze Štúrova i Esztergom. Fotograficzny efekt tych warsztatów to przykładowy i wymierny efekt Polsko-Węgierskiej współpracy w jej 30. letniej historii

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.