Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na „ale dobre!” – wystawę plakatów pochodzących z kolekcji plakatu filmowego z lat 60., 70. i 80. XX w. będących w zbiorach Miejskiego Ośrodka Kultury. To luźny przegląd wybranych 10 artystów, których warto poznać w kontekście dzieła sztuki jakim jest plakat.
Skąd plakaty wzięły się na Łubieńskiego 11? Plakaty trafiły do MOK pod koniec lat 80. XX w., gdy zamknięto gnieźnieńskie kino Polonia, mieszczące się przy ul. Bolesława Chrobrego.
Wśród plakatów z kolekcji znajdują się projekty ponad 120 artystek i artystów do znanych i zupełnie nieznanych filmów. Cześć z nich wyprodukowano w tzw. demoludach a więc do filmów radzieckich, bułgarskich, węgierskich, czechosłowackich czy rumuńskich. Są także plakaty do kinematografii amerykańskiej, francuskiej, angielskiej i oczywiście polskiej. Wszystkie je będzie można zobaczyć w sobotę 8 marca o godzinie 16 w holu MOK. Wstęp wolny.
Wśród twórców i twórczyń posterów możemy znaleźć bardzo znane i wybitne postacie związane z tzw. polską szkołą plakatu. To zjawisko wyjątkowe na mapie sztuki światowej. Określenie polska szkoła plakatu powstało w latach 60. XX w. i odnosiło się do artystek/ artystów, który zdobyli międzynarodowe uznanie jako autorzy/autorki plakatów o tematyce społecznej, propagandowej czy kulturalnej. Choć nie tworzyli nigdy zwartej grupy artystycznej, mieli ogromny wpływ na wielu projektantów i grafików zachodnich. Ci uznali polską szkołę plakatu za bardzo oryginalne źródło inspiracji. Nie wszyscy autorzy i autorki z naszej kolekcji należeli do polskiej szkoły plakatu, ale ich projekty są równie niezwykłe, warte zachowania i prezentowania na wystawach.
Plakaty z kolekcji MOK są bardzo różnorodne. To przykłady plakatów autorskich czyli dzieł projektowania graficznego będąca bardzo indywidualną wypowiedzią o wysokich walorach estetycznych. Wiele z nich jest pełnych ironii i humoru, ujętych w oszczędną formę, przy użyciu fotografii i różnorodnego liternictwa.
Artyści/ artystki: Danuta (Danka) Bagińska, Bohdan Butenko, Jakub Erol, Eryk Lipiński, Lech Majewski, Bożena Jankowska, Jan Młodożeniec, Andrzej Pągowski, Franciszek Starowieyski, Mieczysław Wasilewski.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.