W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy podpisano umowę na realizację wystawy stałej, która powstanie w przestrzeniach tej jednostki. Ma opowiadać ona o tajemnicach początków Polski.
Ekspozycja zostanie zaprojektowana i wykonana przez firmę TRIAS AVI Sp. z o.o. na podstawie koncepcji opracowanej przez prof. ASP dr hab. Katarzynę Jagiełło oraz Damiana Cieciorę z firmy Imerton Sp. z o.o. Scenariusz wystawy zatytułowanej „Tajemnice początków Polski – Ostrów Lednicki” przygotował dr Janusz Górecki, a wstępną koncepcję plastyczną opracował Wojciech Kujawa. Inwestycja, której wartość wynosi niemal 13 milionów złotych, jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Wystawa będzie zlokalizowana w nowym budynku muzealnym w Dziekanowicach, otwartym w 2022 roku, w którym obecnie znajduje się jedynie niewielka wystawa czasowa. Ekspozycja obejmie przestrzeń o powierzchni ponad 900 m². Jej głównym celem jest przybliżenie historii grodu na Ostrowie Lednickim oraz początków państwa polskiego i dynastii Piastów. Projekt zakłada nowoczesne podejście do narracji historycznej, wykorzystując interaktywne elementy multimedialne, animacje i figuralne przedstawienia, oparte na oryginalnych zabytkach archeologicznych. Na wystawie znajdzie się również ponad 1000 znalezisk z okresu wczesnego średniowiecza.
– Stawiamy przede wszystkim na autentyczność – zależy nam na jak najpełniejszym wykorzystaniu wiedzy zgromadzonej przez archeologów i historyków na temat Ostrowa Lednickiego. Chcemy, aby zwiedzający mogli poznać te cenne informacje w atrakcyjny i nowoczesny sposób. Centralnym elementem wystawy będzie ukazanie mostów, które niegdyś łączyły wyspę z lądem. Zobaczymy oryginalne belki mostów z 963/964 roku, obok których znajdzie się rekonstrukcja tego typu przeprawy, co pozwoli lepiej zrozumieć wyzwania, przed którymi stali budowniczowie państwa Piastów – mówi dyrektor Muzeum, dr Andrzej Kowalczyk.
– Ważnym elementem wystawy będą również figury postaci, których wygląd zostanie zrekonstruowany na podstawie kości zmarłych pochowanych na Ostrowie Lednickim. Uwzględnimy nie tylko wzrost i budowę ciała, ale również odtworzymy rysy twarzy, w tym kolor oczu i włosów, które udało się określić dzięki badaniom DNA. Dzięki temu odwzorujemy wygląd ludzi, którzy zamieszkiwali ten teren w średniowieczu – dodaje dr Paweł Sankiewicz, kurator wystawy.
Podpisanie umowy to kluczowy krok w realizacji tego ambitnego projektu, dzięki któremu będzie można zanurzyć się w często tajemniczą historię początków Polski w sposób, który łączy nowoczesne technologie z autentycznymi zabytkami. Wystawa „Tajemnice początków Polski – Ostrów Lednicki” stanie się ważnym punktem na mapie kulturalnej regionu, oferując zwiedzającym nie tylko wiedzę historyczną, ale także niezapomniane wrażenia wizualne i interaktywne.
Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Dobry i ciekawy pomysł.
Szkoda, że nasze Muzeum Początków Państwa Polskiego nie przygotowuje takich ambitnych wystaw, zwłaszcza, że sama nazwa MPPP to sugeruje.
Na rok jubileuszu koronacji też chyba niczego specjalnego tu nie zaplanowano
Takich mamy zarządzających w Gnieźnie. Ciekawe, jakie mają plany w związku z koronacją Bolesława Chrobrego.