Tag: rada miasta gniezna
Na najbliższej sesji Rady Miasta procedowane mają być dwa apele ws. upamiętnienia rzezi wołyńskiej. Dwa, gdyż pierwszy, Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska, kiedy jego treść była ustalana, został „wyprzedzony” przez inny o znacznie łagodniejszej treści – autorstwa Koalicji dla Pierwszej Stolicy. Radni z Ziemi Gnieźnieńskiej mówią wprost o dziecinadzie i próbie uniknięcia mówienia prawdy o tym, co się stało na Wołyniu w latach 40. Jeden z nich jest potomkiem rodziny, której część została tam wymordowana.
Ostatni dzwonek dla Parowozowni. Gniezno zwróci się z apelem do premiera i rządu
Za kilka dni radni miejscy podejmą apel w sprawie ratowania gnieźnieńskiej Parowozowni. Skierowany on będzie do rządu i władz państwa, aby zachowali ją od dalszej degradacji i ratowali, zanim będzie za późno. Pismo jest efektem ustalenia wspólnego frontu działania kilku organizacji na rzecz nie tylko zachowania tego zabytku, ale stworzenia w nim czegoś nowego i wyjątkowego. W tym celu powstał specjalny raport-koncepcja z możliwościami zagospodarowania kompleksu.
Ostatnie pożegnanie Zdzisława Kujawy
Rodzina, bliscy, samorządowcy, spółdzielcy, przedstawiciele różnych środowisk, a także mieszkańcy wzięli udział w pogrzebie zmarłego przed kilku dniami Zdzisława Kujawy, przewodniczącego Rady Miasta Gniezna obecnej kadencji oraz prezesa Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i klubu sportowego „Stella”.
Wspólnie dla Parowozowni Gniezno. Organizacje apelują i pokazują kierunek, który może być szansą dla przyszłości historycznego miejsca
Cztery gnieźnieńskie organizacje połączyły siły, by wspólnie wskazać na najlepszy kierunek dla Parowozowni Gniezno. Chcą o nim mówić, przypominać i dopominać się u władz miasta, ale także jeszcze wyżej. „To ostatni dzwonek dla Parowozowni” – przekonują i apelują o podjęcie działań, prezentując cały wachlarz możliwości stworzenia czegoś, co stałoby się innowacyjnym rozwiązaniem dla historii miejsca, nauki, kultury i stworzenia wizytówki Gniezna.
Miasto wsparło finansowo budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Radni także apelują
Radni miejscy Gniezna jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu środków na budowę nowej siedziby poznańskiego muzeum, opowiadającego o zwycięskim zrywie Wielkopolan z 1918 roku. To ma być symboliczny gest, pokazujący jedność we wspólnej pamięci nad dokonaniem mieszkańców naszego regionu, którzy sami wywalczyli niepodległość.
Nowe ulice w mieście. Wszystkie w jednym rejonie Gniezna
W rejonie osiedli Pustachowa i Kokoszki wytyczone zostały ulice, które teraz otrzymają nazwy – to pięć przyszłych adresów tych mieszkańców, którzy zdecydują się przy nich wybudować przy zaplanowanych tam działkach.
Lewica i KO dalej idą razem. Samorządowa koalicja podsumowała dwa lata kadencji
Dwa lata po rozpoczęciu kolejnej kadencji w samorządach miasta i powiatu gnieźnieńskiego, Lewica oraz Koalicja Obywatelska podsumowały dotychczasową współpracę i realizację najważniejszych założeń tego czasu. Wśród wskazywanych priorytetów znalazły się inwestycje drogowe, rozwój szpitala, pozyskiwanie środków zewnętrznych oraz działania związane z transportem, edukacją i polityką społeczną. Samorządowcy podkreślali przy tym znaczenie stabilnej koalicji i współpracy ponad politycznymi podziałami.
Propozycje, które nic nie zmienią. Burzliwa dyskusja o fajerwerkach na sesji
Petycja w sprawie wprowadzenia ograniczeń lub nawet zakazu strzelania fajerwerkami w Sylwestra i Nowy Rok nie znalazła pełnego uznania wśród radnych. W ogóle uznana została za zasadną, ale jedynie w tej części, która nic nie zmienia. Bo zmienić nie można – nadrzędnym są bowiem przepisy prawa, które póki co pozwalają strzelać przez dwa dni w roku.
Petycja o uznaniu Gniezna jako „miasta przyjaznego LGBT” jednogłośnie odrzucona
Na środowej sesji Rady Miasta rozpatrywana była petycja o uznanie Gniezna za „miasto przyjazne osobom LGBT”. Wnioskodawca sugerował przy tym wprowadzenie konkretnych działań, które miałyby zostać wdrożone w życie, aby to hasło stało się realnym. Od początku też większość radnych krytycznie podchodziła do tego tematu – na obradach petycja została przez wszystkich odrzucona.
Ściana pękła, przedsiębiorca został z problemem. Radni zamówili pizzę, by pokazać, że trzeba pomóc
Nietypowa sytuacja miała miejsce w środowe popołudnie na posiedzeniu Rady Miasta Gniezna – kilku radnych postanowiło zamówić pizzę. Jak wynika z padających wypowiedzi, do tej pory Urząd Miejski w ogóle nie nawiązał kontaktu z przedsiębiorcą, który stracił lokal. W ten sposób radni opozycji postanowili pomóc i zachęcić do tego innych.
Branża pirotechniczna przeciwko zakazowi dla fajerwerków
Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki wystosował apel w imieniu swojej branży do władz miasta, licząc na uwzględnienie swojego głosu, zdecydowanie sprzeciwiając się „petycji wąskiej grupy osób, która chce całkowitego zakazu fajerwerków na terenie Gniezna”.
Fajerwerki póki co bez zakazu. „Mógłby to być martwy przepis”
Radni miejscy obradowali nad złożoną petycją w sprawie ograniczenia wykorzystywania fajerwerków na terenie Gniezna. Trudno było tu zadowolić obie strony, które pojawiły się na komisji, ale zdecydowano o uznaniu tego wniosku częściowo za zasadnego. Jak jednak wskazano, całkowity zakaz mógłby zostać unieważniony przez Wojewodę, ale przyszłością mogą być prace ustawowe toczące się w ministerstwach.












